• 2014-04-01

Muzyka współczesna nie gryzie: Spotkanie z Katarzyną Brochocką

6 kwietnia o godzinie 18.00 w Muzeum Historycznym w Warszawie odbędzie się spotkanie z cyklu Muzyka współczesna nie gryzie, którego gościem będzie kompozytorka Katarzyna Brochocka.

„Muzyka współczesna nie gryzie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Muzyka współczesna nie gryzie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Brochocka – studiowała u Jana Antoniego Wichrowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, u Edwarda Knighta (Oklahoma City University) oraz u Doiny Rotaru (Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti).

Odnosi liczne sukcesy szczególnie w dziedzinie opery kameralnej, docenianej w konkursach kompozytorskich i na festiwalach m.in. w Wiedniu, Houston, Londynie, Waszyngtonie i Nowym Jorku. Komponuje i wykonuje także muzykę ilustracyjną do spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych.

Opera współczesna obecnie jest być może najmniej znanym gatunkiem muzycznym, a dzieła powstające w naszych czasach dość rzadko pojawiają się na scenach operowych. Spotkanie z Katarzyna Brochocką będzie więc podróżą przez operowe tematy znane i nieznane.

Niektóre z nich to: opera jako platforma porozumienia ze odbiorcą, jaki procent komunikatu trzeba zrozumieć, żeby całość dzieła zachęciła do dalszego w nie zagłębiania się, a także jak sprowokować słuchacza do porzucenia postawy roszczeniowej na rzecz aktywnego zaangażowania się w odbiór utworu i czy w ogóle jest to dzisiaj możliwe?

Katarzyna Brochocka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Brochocka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie spotkania cyklu Muzyka współczesna nie gryzie, dalekie od formy akademickich wykładów, bogato ilustrowane muzyką, fotografiami i wideo, odbywają się w niedzielne popołudnia od 16 marca do 27 kwietnia o godz. 18.00 w odrestaurowanych piwnicach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Moderatorem rozmów jest Małgorzata Kołcz – kontrabasistka i organizator wydarzeń kulturalnych.

Spotkanie, Muzyka współczesna nie gryzie
6 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Muzeum Historii
Warszawa

Dodaj komentarz