• 2014-04-01

Teatr Wyobraźni: Dzieci z Bullerbyn

3 kwietnia na scenie kameralnej Teatru Polskiego zostanie zagrany spektakl w reżyserii Anny Ilczuk Dzieci z Bullerbyn z audiodeskrypcją i tłumaczeniem w języku migowym.

„Dzieci z Bullerbyn", fot. N. Kabanow (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dzieci z Bullerbyn", fot. N. Kabanow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawienie będzie udostępnione niewidomym i niesłyszącym w ramach projektu Teatr Wyobraźni. Spektakle bez barier realizowanego przez Fundację Katarynka i finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. To pierwsze takie wydarzenie teatralne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Wydarzenie rozpocznie przedstawienia dla młodych widzów. Przed spektaklem najmłodsi, także ci słabo widzący, będą mogli stworzyć scenografię. W ruch pójdą nie tylko farby i papier, ale także różne materiały, które dzieciom z dysfunkcją wzroku pozwolą stworzyć przestrzenny świat. Takich spektakli na Scenie Kameralnej będzie w tym sezonie około sześciu.

W następnej kolejności planujemy pokazy Dziadów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Spektakl będzie w pełni dostosowany dla widzów z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Powstaną także opisy do niezwykłej scenografii, które w formie plików dźwiękowych pojawią się na stronie Teatru Polskiego. Niewidomi odbiorcy przed wybranym spektaklem będą mieli możliwość wejść na scenę i własnym dotykiem odkryć scenografię i aktorów.

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym pozwala w pełni odebrać dzieło sztuki – film, spektakl teatralny czy wystawę w muzeum. W teatrze tworzony jest specjalny opis, który podczas przedstawienia czytany jest przez lektora. Niewidomi odbiorcy słyszą go dzięki specjalnym zestawom słuchawkowym rozdawanym przed spektaklem.

Spektakl Dzieci z Bullerbyn
3 kwietnia 2014 roku, godz. 11.00
Teatr Polski
Wrocław

Dodaj komentarz