• 2014-04-01

Dariusz Latocha w medytacji miasta świateł

Od 2 kwietnia w Galerii Obok ZPAF w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Dariusza Latochy pt. Mandale.

Fot. Dariusz Latocha, „Mandale” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Dariusz Latocha, „Mandale” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Budowanie harmonii wokół siebie, porządkowanie rzeczywistości, równowaga – to główne motywy, których dotyka projekt Darka Latochy – Mandale. Cykl odwołuje się na poziomie znaczenia oraz formy do pierwowzorów pochodzących z buddyzmu tantrycznego. Kluczowym motywem w klasycznych mandalach jest symetryczne i uporządkowane przedstawienie koła reprezentującego to co zewnętrzne i transcendentne połączonego z motywem kwadratu symbolizującego to co wewnętrzne i doczesne. Jest to graficzne przedstawienie sposobu w jaki chaos przybiera harmonijną formę.

Realizacja Darka Latochy odwołując się poprzez formę oraz tytuł pracy do systemu znaczeń buddyjskich staje się urbanistyczną mandalą ukazującą otaczającą nas doczesność w nowej perspektywie. Wymowę oraz moc prac dodatkowo wzmacnia technika realizacji cyklu. Dzięki prezentacji zdjęć w lightboxach umieszczonych w zaciemnionym wnętrzu galerii osiągamy bardzo silny efekt iluminacji podnoszącej dodatkowo wrażenie dotyku transcendencji.

Współczesna mandala w interpretacji autora pozwala harmonijnie współistnieć sprzecznościom chaosu metropolii, pędu życia, zalewu informacji i kakofonii dźwięków. Jest próbą budowania życia kompletnego, zrównoważonego, pełnego ładu i porządku, ale niepozbawionego spontanicznej radości, twórczej wyobraźni i miłości. To taniec kolorów i wibracja szczęścia. Dynamika i równowaga. Urban mandala – medytacja miasta świateł.

Mandale to zestaw 10 fotografii autorstwa Dariusza Latochy. Prace zostały wykonane na szkle i oprawione w podświetlane ramy. Obrazy nawiązują na poziomie formy i znaczenia do pierwowzorów pochodzących z buddyzmu tantrycznego. Wymowę oraz moc prac dodatkowo wzmacnia technika realizacji cyklu. Dzięki prezentacji zdjęć w lightboxach – umieszczonych w zaciemnionym wnętrzu galerii – osiągnięto bardzo silny efekt iluminacji podnoszącej dodatkowo wrażenie dotyku transcendencji.

Dariusz Latocha urodzony we Wrocławiu, z wykształcenia jest antropologiem kultury i fotografem. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i MFF Kwadrat (dyplom u dr Piotra Komorowskiego). Mieszka i pracuje w Warszawie. Od 2011 asystuje Ryszardowi Horowitzowi w projektach fotograficznych. Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Interesuje się fotografią kreacyjną, estetyczną i eksperymentem foto-chemicznym.

Dariusz Latocha, Mandale
Wernisaż: 2 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2014 roku
Galeria Obok ZPAF w Warszawie

Dodaj komentarz