Architecture Shorts – krótko o architekturze w Concordia Design

6 kwietnia, w ostatni dzień festiwalu Short Waves w Poznaniu, organizatorzy zapraszają do Concordia Design na przegląd krótkich filmów poświęconych architekturze – Architecture shorts.

„Dear Valued Guests” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dear Valued Guests” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Short Waves Festival – Krótkie Kino na Fali, po raz szósty odbywa się w Poznaniu, od 30 marca do 6 kwietnia. Wcześniej objechał kilkadziesiąt miast w Polsce, Europie i na świecie. W ostatni dzień trwania festiwalu organizatorzy zapraszają do Concordia Design na przegląd krótkich filmów poświęconych architekturze – Architecture shorts. W programie spektakularne projekty zmieniające myślenie o przestrzeni miejskiej, ale także budowlane upiory, które obrzydzają krajobraz, m.in. A city within a city – historia niedokończonego wieżowca w Caracas, który stał się największy squatem na świecie. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem gości specjalnych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Architektura w filmie, a do tego krótkim. W kilkunastominutowych produkcjach zobaczymy różne wizje i sposoby postrzegania miasta. Ten międzynarodowy zestaw filmów opowiada o momentach, w których użytkownicy (mieszkańcy, pracownicy) nadają architekturze nowe znaczenie. Na chwilę, bądź na wiele lat. Widzowie zaobserwują, jak architektura reaguje na potrzeby społeczne. Na te chwilowe – kulturalne – bądź te poważniejsze i bardziej doraźne – np. mieszkaniowe. Architecture Shorts to także kolejny dowód na to, jak wiele potrafi objąć oko kamery w krótkim metrażu.

Pokaz filmów w Cocnordia Design rozpocznie się o godzinie 16.30. Prezentowane filmy i ich szerokokontekstowa analiza będą także przyczynkiem do dyskusji o lokalnej sytuacji architektury i jej roli w życiu mieszkańców miasta. Do udziału w rozmowie, wraz z zaproszonymi gośćmi, organizatorzy zapraszają po projekcji.

Goście:

  • Maciej Frąckowiak (socjolog)
  • Hugon Kowalski (architekt, Ugo Architecture & Design)
  • Aleksander Bucholski (Prawo do miasta)

Dyskusję poprowadzi Franciszek Sterczewski.

Program przeglądu filmowego Architecture shorts:

  • Unsupportet transit, reż. Zachary Formwalt, Holandia 2011. Plac budowy, czyli nowe Chiny. Wizualny surowiec służy autorowi filmu do badania zależności współczesnego kapitalizmu i ruchomego obrazu.
  • Dear Valued Guests, reż. Jarred Alterman, Paul Sturtz, USA 2013 Na tydzień przed wyburzeniem amerykańskiego motelu z 1960 roku, artystyczny kolektyw przejmuje przestrzeń budynku. Razem z personelem, grupa wskrzesza najdziwniejsze wspomnienia z historii motelu, które, jak się zdaje, nie maja zamiaru opuścić tego miejsca.
  • A City Within a City, reż. Cylixe, Niemcy 2012 Kiedy 20 lat temu przerwano budowę wieżowca w Caracas, nikt nie przypuszczał, że niedokończony budynek stanie się największym squatem na świecie. Zaprojektowany jako centrum finansowe daje teraz schronienie ideowcom społeczeństwa paralelnego. Film kreśli strukturę myśli mieszkańców, obrazuje ich dialog z architekturą wieży.
  • The Mother, The Son And The Architect, reż. Petra Noordkamp, Holandia 2012 Unikalny modernistyczny kościół na Sycylii zamknął w swych murach historię, do której udało się dotrzeć autorce filmu. W tajemniczych okolicznościach  z rąk syna architekta, który zaprojektował świątynię – zginęła kobieta, matka mordercy. Reżyserka wydobywa nieuchwytne znaczenie tego wydarzenia, kryjącego się wewnątrz milczących ścian.

Short Waves Festival 
Od 30 marca do 6 kwietnia 2014 r.
Poznań

Architecture Shorts – przegląd krótkich filmów o architekturze
6 kwietnia 2014 r., godz. 16.30
Concordia Design
Poznań

Dodaj komentarz