• 2014-03-31

Wioletta Gołębiewska o prostych historiach z Warszawskiej

Od 8 kwietnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Wioletty Gołębiewskiej pt. Warszawska. Proste historie.

Fot. Wioletta Gołębiewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Wioletta Gołębiewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka o projekcie:

W 2012 roku spotkałam się z 49 osobami, które łączyło jedno: wszystkie mieszkały w Warszawie, niektóre od pokoleń, inne od paru lat. Każdą z tych osób poprosiłam o wybranie jednej rzeczy, która jest dla niej cenna nie ze względu na wartość materialną, lecz emocjonalną. Robiłam zdjęcia danego przedmiotu i nagrywałam jego historię. Opowieści te kondensowałam potem w kilku linijkach tekstu, starając się jak najwierniej oddać ton oryginalnej wypowiedzi i prosząc moich bohaterów o autoryzację ostatecznej wersji.

Pomysł na projekt zrodził się z jednej strony z towarzyszącej mi od dłuższego czasu refleksji nad naszym stosunkiem do rzeczy, a z drugiej z pytania o tożsamość miasta, w którym mieszkam od 20 lat. Warszawa to miejsce szczególne, zarówno z racji jej stołeczności, jak i złożonej, bolesnej historii. O takim miejscu nie jest łatwo opowiedzieć. Moja próba polega na przedstawieniu skromnego wycinka większego obrazu, na jaki składają się małe, prywatne historie mieszkańców, ukryte w drogich im przedmiotach. Myślę, że to właśnie ten kolorowy patchwork indywidualnych zdarzeń i przeżyć tworzy historię naszej zbiorowości.

Wioletta Gołębiewska – rocznik ’74. Mieszka w Warszawie. Z zawodu tłumaczka. Absolwentka Studium Fotografii ZPAF. Członek OW ZPAF. Stypendystka m. st. Warszawy.

Wioletta Gołębiewska, Warszawska. Proste historie
Wernisaż: 8 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 4 maja 2014 roku
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa

Dodaj komentarz