• 2014-03-31

Nieme filmy: second life w Google Cultural Institute

Od 28 marca można zapoznać się z nową wystawą Filmoteki Narodowej dostępną na globalnej platformie Google Cultural Institute, poświęconą konserwacji i cyfryzacji najstarszych filmów z archiwów Filmoteki.

„Zew morza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zew morza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ciągu prawie 60-letniej działalności Filmoteki Narodowej udało się odnaleźć i uratować przed zniszczeniem 159 polskich przedwojennych filmów fabularnych oraz dziesiątki filmów dokumentalnych. Wiele przedwojennych polskich filmów wciąż pozostaje zaginionych. Te, które cudem się odnajdują – na przykład w prywatnych zbiorach – są często w tak złym stanie, że uległyby całkowitemu zniszczeniu, gdyby wyświetlono je na klasycznym projektorze. Dzięki digitalizacji i poklatkowej restauracji cyfrowej można je dziś oglądać nie tylko w kinie czy na DVD, lecz także w Internecie.

Filmoteka Narodowa w ramach projektu Nitrofilm zdigitalizowała 43 przedwojenne filmy zrealizowane na łatwopalnej taśmie nitro oraz odrestaurowała trzy nieme produkcje: Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, Pan Tadeusz i Zew morza. Zwieńczeniem procesu rekonstrukcji tych trzech tytułów były ich uroczyste re-premiery kinowe z muzyką na żywo.

Wystawie towarzyszą unikatowe materiały pochodzące z archiwalnych zbiorów Filmoteki Narodowej: fragmenty przedwojennych programów filmowych, fotografie, okładki branżowych pism oraz współczesne zdjęcia obrazujące krok po kroku proces cyfrowej restauracji. Poprzez prezentację pragniemy pokazać w jaki sposób Filmoteka Narodowa pielęgnuje pamięć o najstarszych zabytkach sztuki kinematograficznej i w jaki sposób powołuje je do nowego życia.

– Aneta Kozłowska, kuratorka wystawy

Wystawa pozwala przyjrzeć się efektom pracy konserwatorów na materiałach w dużej rozdzielczości oraz poznać polską przedwojenną kinematografię. W wygodny sposób daje możliwość odbycia podróży w czasie przez jedno kliknięcie.

Google Cultural Institute to globalna platforma, która powstała w 2011 roku. Instytut za swój główny cel obrał udostępnianie ważnych zasobów kultury i historycznych materiałów online, aby stały się dostępne dla wszystkich internautów na całym świecie. Google Cultural Institute współpracuje z 400 innymi instytucjami kultury z ponad 50 krajów. Obok czterech polskich wystaw dziś udostępnionych, internauci z całego świata mogą oglądać historyczne wystawy stworzone przez Muzeum Historii Polski – o Solidarności i zapoczątkowanej przez polskie wydarzenia transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej oraz trzy dotyczące Holokaustu, współtworzone z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Nieme filmy: second life. Konserwacja i cyfryzacja najstarszych filmów z archiwum Filmoteki Narodowej w Warszawie
Od 28 marca 2014 roku
Google Cultural Institute

Dodaj komentarz