• 2014-03-31

Port Literacki – Mocny głos Ukrainy i Komiks wierszem

25 kwietnia podczas Portu Literackiego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się spotkanie z ukraińskimi pisarzami i pisarkami, a także rozstrzygnięcie konkursu Komiks wierszem w trybie żeńskim.

„Głos Ukrainy” (źródło: materiały prasowe)

„Głos Ukrainy” (źródło: materiały prasowe)

Czwórka ukraińskich prozaików: Ołeksandr Irwaneć, Andrij Lubka, Dzwinka Matijasz i Natalka Śniadanko oraz ich premierowe książki to bohaterowie Głosu Ukrainy, jednego z głównych projektów tegorocznego Portu Literackiego. Poprzednia ukraińska inicjatywa Biura Literackiego pod hasłem Wiersze zawsze są wolne zbiegła się z pomarańczową rewolucją. Teraz Głos Ukrainy w Porcie będzie jeszcze bardziej donośny za sprawą aktualnych wydarzeń u naszych wschodnich sąsiadów.

25 kwietnia o godz. 21.00 odbędzie się czytanie z książek Powieść o ojczyźnie i Lubczyk na poddaszu z udziałem gości z Ukrainy – autorek Dzwinki Matijasz i Natalki Śniadanko. Spotkanie poprowadzi dziennikarz radiowej Trójki Michał Nogaś. Dopełnieniem kobiecego ukraińskiego piątku będzie sobotnie spotkanie z Ołeksandrem Irwanciem i Andrijem Lubką, którzy przeczytają fragmenty premierowych książek: Choroba Libenkrafta i Killer. Spotkanie o godz. 18.00 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym poprowadzi Inga Iwasiów.

A ponieważ czasy mamy niespokojne i spoglądamy z niemałym lękiem na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, to – co oczywiste – zadamy także pytania o przyszłość Ukrainy, tak bliskiej – z różnych powodów – wielu spośród nas – zapowiada Michał Nogaś.

„Komiks wierszem w trybie żeńskim” (źródło: materiały prasowe)

„Komiks wierszem w trybie żeńskim” (źródło: materiały prasowe)

W trybie żeńskim odbywa się druga edycja konkursu Komiks wierszem. W ciągu dwóch lat konkurs zaangażował w rysowanie wierszy blisko pół tysiąca grafików. Odpowiedzi na pytanie, jak dalece zmieni się wiersz pod wpływem komiksowej ilustracji, znaleźć można w ubiegłorocznym albumie Powrót Barbarzyńców i nie oraz tegorocznym – Komiks wierszem w trybie żeńskim z finałowymi pracami wybranymi przez jury w składzie: Sebastian Frąckiewicz, Marta Ignerska, Krzysztof Ostrowski i Marcin Sendecki.

Kto zwycięży w tegorocznej edycji? Odpowiedź poznamy w piątek 25 kwietnia o 22.30 w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Na laureata czeka 10 tysięcy złotych. Przyznana zostanie także nagroda publiczności. Głosować można na festiwalowych stronach. Almanach Komiks wierszem w trybie żeńskim do kupienia w każdym Empiku i w księgarni Poezjem.

Port Literacki 
Głos Ukrainy
 | Komiks wierszem w trybie żeńskim
25 kwietnia 2014 roku
Wrocławski Teatr Współczesny

Dodaj komentarz