Ikony wołyńskie prosto z Międzynarodowych Plenerów Ikonopisu na Wołyniu

Od 30 marca w Galerii Ratusz w Lublinie będzie można oglądać wystawę pt. Ikony wołyńskie, w ramach której swoje prace zaprezentują uczestniczy Międzynarodowych Plenerów Ikonopisu na Wołyniu.

Ikony Wołyńskie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ikony Wołyńskie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowe Plenery Ikonopisu na Wołyniu odbywają się w Zamłyniu – niewielkiej wiosce wołyńskiej położonej tuż przy granicy ukraińsko-polskiej. Dotychczas odbyły się trzy plenery: Święci Polski i Ukrainy w 2011 r., Wędrujący święci w 2012 r. i Święci Wołynia w 2013 r. W ciągu trzech lat odbyło się ponad dwadzieścia wystaw ikon z Zamłynia, od niedzieli będziemy je mogli podziwiać w budynku Urzędu Miejskiego przy Placu Łokietka. Na wystawie zostanie zaprezentowanych czterdzieści ikon, będących efektem wspólnej pracy twórczej artystów z Polski i z Ukrainy.

Plenery i cykl wystaw poplenerowych są dobrym przykładem wzajemnego zrozumienia i wieloletniej współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą, formą dialogu duchowego pomiędzy artystami identyfikującymi się zarówno z tradycją zachodnią Kościoła, jak i wschodnią. U podstaw projektu leży potrzeba polsko-ukraińskiej wymiany idei i doświadczeń w przestrzeni wspólnych warsztatów tworzenia sztuki sakralnej i ikonopisu oraz zapoznanie się z religijnym kontekstem bizantyjskiej sztuki sakralnej, a także z kulturowym przenikaniem się wpływów Wschodu i Zachodu.

Organizator: Urząd Miasta Lublin przy współpracy Centrum Integracji Polsko-Ukraińskiej w Zamłyniu, Wołyńskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków Ukrainy, Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie oraz Konsulatu Generalnego RP w Łucku.

Ikony wołyńskie
Wernisaż: 30 marca 2014 roku, godz. 12.00
Wystawę można oglądać do 11 kwietnia 2014 roku
Galeria Ratusz, Urząd Miasta Lublin
Pl. Łokietka 1
Lublin

Dodaj komentarz