• 2014-03-31

28 filmów w konkursie festiwalu Animocje

Od 9 do 12 kwietnia potrwa Festiwal Filmów Animowanych Animocje w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

„Ugly cute” Filip Wawrinský (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ugly cute” Filip Wawrinský (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury w dniach od 9 do 12 kwietnia. Projekcje konkursowe i pozakonkursowe uzupełnią warsztaty z animacji 3D, poklatkowej, dubbingu i tworzenia animowanych gier komputerowych. Podczas festiwalu odbędą się też wystawy, pokazy specjalne, spotkania z filmowcami i krytykami oraz twórcami gier komputerowych. Festiwal zakończy koncert 3moonboys. Centrum festiwalowym Animocji jest budynek Miejskiego Centrum Kultury i działające w nim Kino Orzeł.

Do konkursu bydgoskiego festiwalu zakwalifikowano filmy prezentujące wiele różnych gatunków animacji. Będą one walczyły o przyznawaną po raz pierwszy od tego roku główną Bydgoską Nagrodę Dla Najlepszej Animacji. Do walki o nią stanęło ponad 200 zgłoszonych filmów, z których do konkursu głównego zaproszono 27 najlepszych realizacji. Dwudziestą ósmą nominację uczestnicy poznają po pokazie Animocje Do-grywka, podczas którego publiczność przyzna jednemu z prezentowanych kilkudziesięciu filmów Dziką Kartę uczestnictwa w konkursie.

Mocną grupę w konkursie stanowią animacje oparte na wątkach literackich. Pająk i Muchy w reżyserii Tessy Moult-Milewskiej to autorska interpretacja wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule. Film Ewy Łuczków Za Edgara stanowi nawiązanie do twórczości Allana Edgara Poe, a Bear with me/Medved’ so mnou Agáty Bolaňosovej z Czech inspirowany jest bohaterami Tex Avery’ego i Chucka Jonesa. Paulina Wyrt pokaże w Bydgoszczy Ptaszysko, na wpół surrealistyczną impresję powstałą w oparciu o fragment książki Janusza Głowackiego Good night, Dżerzi. Do klimatów Franza Kafki sięga zaś Metamorphosis/Premena kolejnej Czeszki – Andrei Jacevičovej.

Wiele zakwalifikowanych filmów zajmuje się człowiekiem współczesnym i jego problemami. Toto Zbigniewa Czapli to historia wrażliwego chłopca, wychowywanego przez samotną i zapracowaną matkę, gdzieś na dalekiej prowincji, gdzie życie toczy się wokół codziennych, utartych zwyczajów. Gruby i Chudy Aleksandry Brożyny pokazuje codzienne życie dwóch dziwnych chłopców.

Na typowym blokowisku umieszczono akcje trzech filmów. Potencjalne problemy dozorcy Mariana Tomasza Pawlaka opowiada o roli Polski w Europie przez pryzmat mieszkańców blokowego osiedla, Do serca Twego Ewy Borysewicz to opowieść o uczuciach rodzących się między blokami, a Kociarka Andrzeja Rułka jest groteską o typowej kociej mamie. Kamienica Agnieszka Burszewskiej przenosi nas z blokowiska do kamienicy i w klimacie czarnej komedii podejmuje problem życia w świecie pozbawionym miłości.

Życiowe historie zobaczymy w czterech kolejnych filmach. Czeski Ugly cute/Škaredučký w reżyserii Filipa Wawrinský’ego to historia brzydkiego chłopca, któremu zostaje sześć dni życia i który zamierza spędzić je na spełnianiu swoich marzeń. Zupa truskawkowa Sylwii Szkiłądź przenosi nas do wymarzonego domu z lat dzieciństwa w małym miasteczku, a Morze Zofii Dąbrowskiej, to krótka opowieść o rybaku, który nie docenił morza. O zaprzepaszczonych szansach mówi też Vanitas Kamili i Mirka Sosnowskich.

Jak co roku do selekcji konkursowej trafiają animacje eksperymentalne. Jolus Macieja W. Sławuskiego powstał na podstawie obrazów olejnych tego artysty. W Ex Animo uwolnione spod ręki animatora Wojciecha Wojtkowskiego rysunki stwarzają własną dwuwymiarową rzeczywistość. Starymi anatomicznymi rycinami zainspirowana została surrealistyczna Anatomia Agaty Hajdeckiej

Dwa filmy przenoszą nas do Azji i Oceanii. Moko Marty Szymańskiej to dynamiczna opowieść o kształtach, kolorach, ornamentach polinezyjskich, zaś Kigo Japończyka Izumi Yoshidy jest abstrakcyjną wizualizacją japońskich wierszy haiku. Warto też wspomnieć o opowieści o obecnym, ale nieobecnym psie – Ty tu bywasz w reżyserii Agnieszki Waszczeniuk.

W konkursie startują też videoklipy. Elita do utworu zespołu Sarius została nakręcona przez Sebastiana Kwidzińskiego i Marcina Roszczyniałę. Oparty na kolędach ze zbioru Pastorałki i Kolędy z melodyjami wydanego w Krakowie w 1843 roku jest z kolei teledysk Trzej Królowie – Pastorałka Anny Błaszczyk, cenionej i nagradzanej w kraju i zagranica polskiej animatorki.

Festiwal Filmów Animowanych Animocje
Od 9 do 12 kwietnia 2014 roku
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz