• 2014-03-31

DocFilmMusic 2014 – ekskluzywny przegląd dokumentalnych filmów muzycznych

7 kwietnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie rozpocznie się wiosenna edycja projektu DocFilmMusic 2014, który otworzy pokaz filmu O krok od sławy – tegoroczny laureat Oscara w kategorii pełnometrażowych dokumentów.

Twenty Feet From Stardom – Jo Lawry, Judith Hill, Lisa Fischer, fot. Credit Graham Willoughby, Tremolo Productions (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twenty Feet From Stardom – Jo Lawry, Judith Hill, Lisa Fischer, fot. Credit Graham Willoughby, Tremolo Productions (źródło: materiały prasowe organizatora)

DocFilmMusic jest to całoroczny projekt inspirowany najmłodszym konkursem Krakowskiego Festiwalu Film. Mimo, że do rozpoczęcia 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostały jeszcze dwa miesiące, organizatorzy już teraz zapraszają na ekskluzywny przegląd dokumentalnych filmów muzycznych w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Cykl firmowany przez dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata i krytyka muzycznego Piotra Metza rozpocznie się 7 kwietnia.

Cztery z proponowanych filmów nigdy nie były pokazywane w polskich kinach, trzy są laureatami krakowskiego festiwalu, a jeden pojawi się w Polsce po raz pierwszy.

Na początek prawdziwy rarytas – O krok od sławy to film Morgana Nevilla, nagrodzony w tym roku Oscarem dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego. Film, który miał swoją premierę w 2013 roku w Sundance, otrzymał też statuetki na festiwalach w Seattle, San Francisco oraz w Amsterdamie, a w Polsce pokazano go tylko na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Opowiada historię wokalistek śpiewających w chórkach gwiazd takich jak U2, The Rolling Stones, David Bowie, Stevie Wonder czy Bruce Springsteen.

Widzowie będą też mogli zobaczyć filmy z poprzednich edycji Festiwalu. Jimmy Rosenberg – ojciec, syn i talent w reżyserii Jeroena Berkvensa to laureat pierwszego konkursu dokumentów pełnometrażowych z 2007 roku. Uwaga! Mr. Baker został nagrodzony w ubiegłym roku Złotym Hejnałem jako najlepszy dokumentalny film muzyczny, a Miłość Filipa Dzierżawskiego otrzymała Złotego Lajkonika w konkursie filmów polskich i nagrodę publiczności.

W ramach przeglądu publiczność będzie miała również okazję obejrzeć, nigdy niepokazywany w Polsce, amerykański dokument Grupa o nazwie Śmierć, rzecz o legendarnym punkowym trio Death oraz film Jak nieznajomi, jeden z przebojów ostatniego Warszawskiego Festiwalu Filmowego i wielu imprez zagranicznych. To gratka dla fanów grupy The National, która w czerwcu wystąpi w Polsce.

Plan projekcji podczas DocFilmMusic 2014:

  • 7 kwietnia – O krok od sławy (Twenty Feet From Stardom) –  USA 2013, 91’
  • 10 kwietnia – Jak nieznajomi (Mistaken For Strangers) –  USA 2013, 75’
  • 17 kwietnia – Grupa o nazwie Śmierć (The Band Called Death) – USA 2012, 96’
  • 24 kwietnia – Jimmy Rosenberg – ojciec, syn i talent (Jimmy Rosenberg – The Father, The Son & The Talent) – Holandia 2006, 78’
  • 18 maja – Miłość – Polska 2013, 92’
  • 20 maja – Uwaga! Mr. Baker (Beware Of Mr. Baker!) – USA 2012, 92’

DocFilmMusic 2014
Od 7 kwietnia do 20 maja 2014 roku, godz. 19.00
Małopolski Ogród Sztuki
Kraków

1 komentarz do artykułu “DocFilmMusic 2014 – ekskluzywny przegląd dokumentalnych filmów muzycznych”

  1. My już “O krok od sławy” widzieliśmy! Zapraszamy na krakowską recenzje ;). http://krakowmovie.wordpress.com/2014/04/10/wrazenia-o-krok-od-slawy/

Dodaj komentarz