• 2014-03-29

Zuzanna Nadzieja o współwłasnym zamieszkiwaniu

Od 22 marca na terenie Dworca PKP w Krotoszynie można oglądać wystawę fotografii Zuzanny Nadziei pt. Zamieszkiwanie współwłasne.

Zuzanna Nadzieja, „Zamieszkiwanie współwłasne”, Dworzec PKP w Krotoszynie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuzanna Nadzieja, „Zamieszkiwanie współwłasne”, Dworzec PKP w Krotoszynie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja jest rezultatem projektu zrealizowanego w ramach ogólnopolskiego programu mentoringowego 1/1 Mistrz i Uczeń Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ oraz Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Autorka, pod opieką swojego mentora, jednego z najbardziej uznanych polskich fotografów – Tadeusza Rolke, utrwaliła na kliszy przemijające klimaty znikających bezpowrotnie nastawni i posterunków dróżniczych.

Zuzanna Nadzieja, pochodząca z Krotoszyna studentka Fotografii na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, w ciągu ostatnich miesięcy fotografowała Wielkopolskę widzianą z okna pociągu. Jej celem było utrwalenie pamięć o mikro życiu, trwającym w coraz częściej likwidowanych budkach dróżniczych i nastawniach, wypieranych przez bezduszne automaty. Zamieszkiwanie współwłasne to cykl 14 fotografii. Chociaż zdjęcia nie przedstawiają sylwetek osób tam pracujących, to stanowią również reportaż o ludziach. W sposobie organizacji i przysposabiania przestrzeni odnajdujemy ich cechy osobowości i indywidualne podejście do miejsca pracy. Autorka w czasie realizacji projektu odwiedziła około 25 nastawni i posterunków dróżniczych. Temat ten zaciekawił ją i przejął na tyle, że chce kontynuować projekt i docelowo wydać album z fotografiami.

Aby podkreślić klimat zdjęć, wystawa została zorganizowana w holu dworca PKP w Krotoszynie – przestrzeni, która na co dzień jest pusta, gdyż przestronny, niegdyś dobrze prosperujący dworzec, stał się jedynie przechodni. Zaproszenia przypominają stare kartonikowe bilety PKP, przez co lepiej można poczuć klimat miejsc, w których czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu.

Mentorem Zuzanny Nadziei był Tadeusz Rolke, w którego zdjęciach zapisane jest ponad sześćdziesiąt lat historii. W swojej karierze tworzył reportaże, zdjęcia mody; publikował między innymi w Stolicy, Ty i Ja, Przekroju – w Polsce; w Stern, Art, Der Spiegel – w Niemczech. Współpracując ze swoim Mistrzem młoda fotografka miała możliwość rozmawiać z nim na temat fotografii w ogóle, omawiać swoje pomysły i powstające zdjęcia.

Zuzanna Nadzieja, Zamieszkiwanie współwłasne
Wernisaż: 22 marca 2014 roku, godz. 19.00
Dworzec PKP w Krotoszynie

Dodaj komentarz