• 2014-03-29

Wianki 2014 w nowej odsłonie

21 czerwca w Krakowie odbędą się Wianki 2014, jedna z największych imprez plenerowych w Polsce. W tym roku wydarzenie przyjmie charakter Miejskiego Święta Muzyki.

„Wianki – Święto Muzyki 2014" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wianki – Święto Muzyki 2014" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cały dzień wypełniony koncertami – tak zapowiadają się tegoroczne Wianki w Krakowie. To ważne wydarzenie muzyczne, nawiązujące do nocy świętojańskiej, w tym roku odbędzie się w zupełnie nowej odsłonie. Wianki to również niezmiennie świętowanie tradycji, dlatego nie może zabraknąć tradycyjnego, uwielbianego przez zielarzy i stałych uczestników popularnego konkursu na najpiękniejszy wianek. Równolegle z Wiankami odbywać się będzie Jarmark Świętojański, który jest wymarzoną atrakcją dla rodzin z dziećmi. Będzie także Bulwar Śniadaniowy – niezwykły piknik nad Wisłą. Nie zabraknie tradycyjnego pokazu sztucznych ogni w zakolu Wisły.

W tym roku proponujemy publiczności zupełnie nową jakość i mamy nadzieję, że nasz pomysł się spodoba. Po raz pierwszy w historii Wianki odbędą się nie tylko na Bulwarach Wiślanych, ale w także w ścisłym centrum miasta! Wspólnie z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowaliśmy trzy różne sceny muzyczne: klasyczną, krakowską i alternatywną. Zaproszeni do udziału artyści będą bawić publiczność przez cały dzień. Nowością będzie także silent disco, zorganizowane wspólnie z Unsound Festival! Będzie okazją by potańczyć przy utworach starannie wyselekcjonowanych przez znakomitych DJ’ów. Chcemy umożliwić jak najszerszemu gronu odbiorców dostęp do różnych stylów muzycznych (muzyka klasyczna, jazz, rock, poezja śpiewana, chór, muzyka elektroniczna, etno…), dlatego wszystkie wydarzenia w ramach Wianków – Święta Muzyki będą bezpłatne dla publiczności.

Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego

Pierwsze świętowanie muzyki odbyło się w 1982 roku we Francji – Fête de la Musique jest grą słów, homofonem wyrażenia Faites de la musique! (pol. Czyńcie muzykę!), które stało się przewodnim hasłem zapraszającym do aktywnego uczestniczenia w imprezie. Również w Krakowie zachęcamy muzyków do spontanicznego grania koncertów w miejscach publicznych. Zaproszone do udziału chóry i orkiestry dęte będą zaskakiwać przechodniów niespodziewanymi krótkimi występami.

Wianki – Święto Muzyki 2014
21 czerwca 2014 roku
Bulwary Wiślane i Centrum Miasta
Kraków

Dodaj komentarz