• 2014-03-29

Teoria i praktyka w treningu aktora – seminarium BodyConstitution

W dniach 10-13 kwietnia we Wrocławiu odbędą się treningi oraz warsztaty w ramach seminarium praktycznego BodyConstitution. W programie m.in. capoeira i kalarippajattu, warsztaty, pokazy pracy i filmu, wykłady, spotkania oraz prezentacja spektaklu.

Seminarium BodyConstitution (źródło: mat. prasowe)

Seminarium BodyConstitution (źródło: mat. prasowe)

Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora. W kwietniowym seminarium udział wezmą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka). Dzięki zaangażowaniu tych grup będzie można wziąć udział w treningach aikido, capoeiry oraz kalarippajattu, a także w Spotkaniach przeciwstawień i Spotkaniach Dwóch Ścieżek – trzydniowych autorskich warsztatach. Chęć uczestnictwa w treningach można zgłosić do 7 kwietnia.

Jedną z najważniejszych idei BodyConstitution jest wskazanie różnorodności w praktykowaniu ciała i jego wielobiegunowości od instrumentalnego użycia do podmiotyzacji ciała. Więcej na temat idei będzie można usłyszeć podczas spotkania otwierającego, 10 kwietnia o godz. 18:00 w Studiu Na Grobli. Mimo, że program BodyConstitution bazuje na doświadczeniach i praktyce studiów działających przy Instytucie Grotowskiego, pod opieką fizjoterapeuty Piotra Bursiewicza, do udziału w seminarium zapraszani są pedagodzy, teoretycy oraz wybitni artyści i mistrzowie technik ruchowych reprezentujących odmienne tradycje i metody pracy z ciałem (sztuki walki, techniki z pogranicza teatru, tańca oraz kontakt improwizacji). W tegorocznej edycji udział wezmą: Maestre Marinaldo Martins Pereira (11 kwietnia, pokaz połączony z wykładem Ekspresja – ruch – relacja. Capoeira między historią a współczesnością), Daniel Brunner Shihan (12 kwietnia, pokaz pracy z mieczem Wykorzystanie kodów ciała w praktyce i nauce sztuk walki), Jozef Frucek (13 kwietnia, pokaz pracy Fighting Monkey – praktyka), Piotr Bursiewicz (11 kwietnia, wykład Autodiagnoza w treningu aktora), Lilianna Bieszczad (12 kwietnia, wykład Somaestetyka – między teorią a praktyką), Jean-Marie Pradier (13 kwietnia, spotkanie Techniki źródłowe w treningu aktora). Organizatorzy przewidują również pokaz filmu Alfabet ciała (11 kwietnia), będący rejestracją zestawu ćwiczeń Zygmunta Molika w wykonaniu Jorge Parente. Wszystkie te wydarzenia odbywać się będą w Studiu Na Grobli od 10 do 13 kwietnia. Jedynie spektakl Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie Teatru ZAR prezentowany będzie w Sali Teatru Laboratorium.

BodyConstitution to program realizowany przez Instytut Grotowskiego w domenie research in practice; to całoroczna działalność studiów i zespołów artystycznych, których celem jest analiza w praktyce wybranych tradycji ruchowych i przeniesienie ich pryncypiów na potrzeby treningu aktora/performera; to cykl treningów, warsztatów, seminariów praktycznych i akademii; to platforma umożliwiająca świadomą, spójną i odpowiedzialną pracę z ciałem poprzez stworzenie słownika analizy i opisu technik i praktyki ruchu; to nowoczesne połączenie działania i refleksji w celu budowania głębokiej kultury ciała.

Seminarium jest częścią projektu BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii, realizowanego w ramach programu Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014.

Seminarium BodyConstitution
od 10 do 13 kwietnia 2014 roku
Wrocław

Dodaj komentarz