Michał Szuszkiewicz z nocną wizją w Fundacji Atelier

Od 31 marca w Galerii Fundacji Atelier w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Michała Szuszkiewicza pt. Night Vision.

Michał Szuszkiewicz, „Night vision”, Fundacja Atelier w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Szuszkiewicz, „Night vision”, Fundacja Atelier w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie będzie można grupę tak zwanych czarnych obrazów, realizowanych od 2008 roku. Prace te nie są efektem pojedynczego zamierzenia, lecz długotrwałego procesu badania czerni odbywającego na marginesie twórczości. Każda z prezentowanych prac wskazuje jako właściwy sobie kontekst, inną grupę obrazów, jest jednak efektem podobnego malarskiego doświadczenia. Luminous black czyli świetlista czerń, nie tyle pochłania, co odbija światło. To właśnie ta właściwość czyni jej odbiór zdecydowanie subiektywnym.

Night vision, wyrażenie zaczerpnięte z książki Wyspa daltonistów i wyspa sagowców Oliver’a Sacks’a, opisuje specyficzny, wyostrzony rodzaj postrzegania, rekompensujący niewidzenie kolorów u daltonistów i objawiający się szczególną nadwrażliwością na światło.

Michał Szuszkiewicz (ur. 1983 r.) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2007) Współtwórca projektów: Fontainebleau (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 2009) , Atrakcja Malarska w Galerii Witryna w Warszawie (2008) i Madrycie (2011), Legenda w Galerii Studio w Warszawie (2012). Uczestnik licznych wystaw w kraju i zagranicą m.in. Basis Wien- Hangart-7 Salzburg, AT CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii BWA w Zielonej Górze, Galerii BWA we Wrocławiu, Galerii Wizytującej w Warszawie, Galerii Program w Warszawie, Klaipeda Culture Comunication Center LT, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych im Iliji E. Riepina/Sankt Petersburg. Finalista wielu konkursów. Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska w 2011r. Prace artysty znajdują się w kolekcjach w kraju i zagranicą m.in. w kolekcji Dietrich’a Mateschitz’a.

Michał Szuszkiewicz, Night Vision
Wernisaż: 31 marca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2014 roku
Galeria Fundacji Atelier
ul. Foksal 11 (1 piętro)
Warszawa

Dodaj komentarz