Wystawa obrazów Lydii Bauman – Breath/Oddech

W kwietniu i maju w warszawskiej Galerii Studio wystawiane będą obrazy Lydii Bauman. Prezentowane pejzaże są migawkami z podróży po odległych zakątkach świata. Utrwalone widoki, pola, domy, równe rzędy zasadzonych drzew, stanowią zapis śladów człowieka, wskazując jednocześnie na ulotność tej obecności.

„Breath/Oddech”, Lydia Bauman (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Breath/Oddech”, Lydia Bauman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wypowiedź autorki na temat jej twórczości:

Gdy opuściłam Polskę mego dzieciństwa, moim domem stał się świat. Nie tylko te jego części, w których tymczasowo osiadłam, Izrael czy Wielka Brytania, ale i inne, mniej mi znane, które swoistym nastrojem i wyglądem zaspokoić miały uparcie odżywającą we mnie potrzebę porządku i piękna. Tęsknota ta goniła mnie po zakamarkach Europy, częściach Ameryki, północnej Afryki, po Wschodzie bliskim i dalekim, po Wyspach Karaibskich i Australii.

Wszędzie pejzaż objawiał mi się wyłącznie jako zjawisko estetyczne, miejsce dramatów żywiołowych raczej niż ludzkich. Pola, sady, plantacje, domostwa noszące piętno trudów człowieka, pozostawały tak opustoszałe jak pustynie, dziewicze lasy i inne dzikie obszary ziemi. Nie podzielam teorii komentatorów świadomych mojego życiorysu, ze pustka ta, pejzaż jako scena nie rozegranego dramatu teatralnego, jest objawem dystansu czy wyrazem pragnienia bezdomnej duszy skazanej na bezowocne poszukiwania domu rodzinnego. Ani historia własna, ani historia niegdyś rozgrywana na ziemiach przeze mnie malowanych, jak by nie była dramatyczna i jak by nie namacalnie dająca się odczuć w atmosferze danego miejsca, nie jest tematem moich prac.

Często wracam do motywu drzew – ostatnio stały się dla mnie tematem prawie wyłącznym.

Piękne i tajemnicze, wieloletnie i dobroczynne dla naszej planety, stały się one symbolem trwania w tak sfragmentowanym i niepewnym świecie.

Wystawa obrazów Lydii Bauman, Breath/Oddech
Wernisaż: 2 kwietnia 2014 roku, godzina 17.00
Czas trwania wystawy: od 2 kwietnia do 25 maja 2014 roku
Galeria Studio
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
Warszawa

Dodaj komentarz