Kuba Janyst architektonicznie i muzycznie z duchem czasów

Od 3 kwietnia w Galerii Domu Artysty Plastyka będzie można oglądać wystawę prac Kuby Janysta z cyklu pt. Bestial – Total – Brutal.

Kuba Janyst, „A light that is darkness” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuba Janyst, „A light that is darkness” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuba Janyst – architekt i artysta związany z grupą Młodzi Sztuką – zaprezentuje najnowszy cykl prac zatytułowany Bestial – Total – Brutal. Obrazy łączą w sobie inspiracje architektoniczne i muzyczne, przedstawiając budowle będące politycznym manifestem swoich czasów lub obiekty porzucone i zapomniane.

Prace z cyklu Bestial-Total-Brutal powstały na przestrzeni ostatniego roku. Kuba Janyst podejmuje w nich temat budynków, które są syntezą idei i architektury. Na płótnach znalazł się m.in. stołeczny Pałac Kultury i Nauki – jako klasyczny przykład manifestu czasów, w których powstał, budynek dzielnicy Scampia w Neapolu – odrzucony i zapomniany obiekt okresu modernizmu oraz nigdy nie dokończony biurowiec NOT w Krakowie, zwany Szkieletorem.

Obrazy łącza w sobie inspiracje architektoniczne i muzyczne. Podczas pracy nad nimi sięgnąłem po ciężkie brzmienia m.in. death metal, noise czy dark ambient, utwory pozostające poza mainstreamem, brutalne, depresyjne i mroczne. Efektem takiego połączenia są obrazy o dużym ładunku emocjonalnym

– mówi Kuba Janyst

Kuba Janyst – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz College of Art. and Architecture na Uniwersytecie w Tennessee. Członek Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków oraz interdyscyplinarnej grupy Młodzi Sztuką. Artysta objęty jest Patronatem Artistic Guarantee of Art Imperium oraz Fundacji Dumni Polską. Zajmuje się malarstwem, architekturą oraz organizacją i aranżacją wystaw. Uczestnik licznych wystaw w Polsce i za granicą. Najczęściej tworzy posługując się techniką olejną, ale też akrylem, akwarelą oraz technikami mieszanymi.

Młodzi Sztuką reprezentują artystów, twórców działających w różnych obszarach sztuki (malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, fotografia, video art, performance, instalacja, scenografia, street art oraz poezja, muzyka). Budują otwartą, wielopokoleniową grupę artystyczną, dla której charakterystyczna jest szeroko rozumiana młodości w twórczości artystycznej. Młodzi Sztuką powstali w czerwcu 2012 roku w ramach stowarzyszenia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski. Zrzeszonym artystom zależy na stworzeniu artystycznej platformy do dialogu pokoleniowego i konfrontacji na polu sztuki w Polsce i za granicą.

Kuba Janyst, Bestial – Total – Brutal
Wernisaż: 3 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 20 kwietnia 2014 roku
Galeria DAP22, Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz