Artyzm i technologia – wystawa ceramiki w Muzeum Narodowym w Gdańsku

29 marca w Pałacu Opatów odbędzie się wernisaż wystawy: Sztuka ceramiki – forma i osobowość. Henryk Lula. Krystyna Andrzejewska-Marek. Katarzyna Jóźwiak-Moskal.

„Sztuka ceramiki – forma i osobowość”, Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe muzeum)

„Sztuka ceramiki – forma i osobowość”, Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe muzeum)

Wystawa w oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG będzie prezentacją ceramiki Henryka Luli, Krystyny Andrzejewskiej-Marek i Katarzyny Jóźwiak-Moskal. Artystów tych związała wieloletnia współpraca w Pracowni Ceramiki Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Profesor Henryk Lula prowadził tam zajęcia z ceramiki w czasie gdy Krystyna Andrzejewska-Marek i Katarzyna Jóźwiak-Moskal studiowały na Wydziale Rzeźby. W późniejszych latach stały się one jego asystentkami.

Łączy ich podobne podejście do ceramiki, na które składają się szacunek wobec trudnej technologii, wytrwałość w dążeniu do osiągania perfekcyjnych efektów oraz pasja twórcza. Artyści rozumieją ceramikę jako tworzenie dzieł sztuki, poddawanych wszelkim rygorom skomplikowanego procesu przygotowywania dzieła, który pomimo wszelkich zawiłości, jest jednak przede wszystkim aktem kreacji. Jakkolwiek, pomimo faktu operowania tym samym materiałem przez artystów, ekspozycja ujawni trzy bardzo różne indywidualności twórcze.

Wystawa jest pretekstem do zastanowienia się nad miejscem ceramiki wśród dyscyplin artystycznych. Jako jedna z najstarszych dziedzin twórczości artystycznej człowieka stosunkowo niedawno zaczęła być postrzegana jako niezależna dyscyplina sztuki – przez lata pełniła bowiem głównie funkcję użytkową. Dopiero z nadejściem XX wieku kształtuje się pojęcie ceramiki unikatowej, artystycznej – ceramiki autorskiej, korespondującej z osobowością twórcy.

Oprócz artystycznej prezentacji, ekspozycja pozwoli poznać ceramikę także od jej strony technologicznej oraz na odkrycie tajemnic ceramicznego warsztatu. Fotogramy będą prezentować różne typy pieców oraz czynności wykonywane podczas wytwarzania ceramiki. W czasie trwania wystawy planowane są spotkania z twórcami, a także program edukacyjny dla różnych grup odbiorców, na który złożą się wykłady, warsztaty plastyczne oraz lekcje muzealne.

Kurator: Joanna Szymula-Grygiel

Sztuka ceramiki – forma i osobowość. Henryk Lula. Krystyna Andrzejewska-Marek. Katarzyna Jóźwiak-Moskal
Wernisaż: 29 marca 2014 roku, godzina 17.00
Czas prezentacji ekspozycji: od 30 marca do 1 czerwca 2014 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Sztuki Nowoczesnej
Pałac Opatów w Oliwie
ul. Cystersów 18
Gdańsk

1 komentarz do artykułu “Artyzm i technologia – wystawa ceramiki w Muzeum Narodowym w Gdańsku”

  1. maciej

    w dzisiejszym świecie taka wystawa skłania do dumy z faktu przynależności do grona Polaków. głęboki pokłon przed fantazją, profesjonalizmem a przede wszystkim przed daniem duszy ceramice. wspaniały czas spędzony wśród Sztuki najwyższego lotu. dziękuję

Dodaj komentarz