Arnold Mostowicz o doświadczeniach z getta i obozów koncentracyjnych

W 2014 mija sto lat od urodzin pisarza i dziennikarza Arnolda Mostowicza. Z tej okazji Centrum Dialogu w Łodzi przygotowało nowe wydanie jego autobiograficznej książki Żółta gwiazda i czerwony krzyż.

Arnold Mostowicz „Żółta gwiazda i czerwony krzyż” – ulotka (źródło: materiały prasowe)

Arnold Mostowicz „Żółta gwiazda i czerwony krzyż” – ulotka (źródło: materiały prasowe)

Książka rozpoczyna serię wydawniczą Pamięci Getta w ramach Biblioteki Centrum Dialogu. Ukazuje się w przededniu setnych urodzin Autora oraz 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, dokładnie ćwierć wieku po jej pierwszym wydaniu.

Żółta gwiazda i czerwony krzyż opowiada o dramatycznych doświadczeniach z łódzkiego getta oraz niemieckich obozów koncentracyjnych, które prześladowały pisarza przez całe życie. Jest jednym z najważniejszych dokumentów pozostawionych przez Ocalałego z Litzmannstadt Getto, świadka i uczestnika tamtych wydarzeń. Została wzbogacona o historyczny komentarz Ewy Wiatr z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego, przedmowę Mariana Turskiego oraz notatkę o autorze Joanny Podolskiej. Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Arnold Mostowicz urodził się 6 kwietnia 1914 roku. Jego rodzina ze strony ojca mieszkała przy ulicy Cegielnianej (dziś ul. Więckowskiego 26). W mieszkaniu babki odbywały się co tydzień szabatowe kolacje. Dziadkowie ze strony matki zajmowali pięciopokojowe mieszkanie przy ulicy Narutowicza. Pasją ojca Mostowicza była literatura i teatr. Studiując w Warszawie, związał się z kręgiem literackim Icchaka Lejba Pereca i Szolema Alejchema. Po ślubie zamieszkał w Łodzi, gdzie wzbogacił się, produkując rzadkie tkaniny, tzw. kanwy. Dzięki temu Arnold Mostowicz wyjechał na studia medyczne do Francji. Do kraju wrócił w 1939 roku, tuż po studiach. Pierwsze miesiące wojny spędził w Warszawie, potem na pięć lat trafił do łódzkiego getta. Był zatrudniony do połowy 1944 roku jako lekarz w szpitalu chorób zakaźnych i w pogotowiu. Został wysłany jednym z ostatnich transportów do Auschwitz, a potem do innych hitlerowskich obozów. Swoje przeżycia z II wojny światowej opisał w książce Żółta gwiazda i czerwony krzyż (1988), jednej z najważniejszych w jego literackiej karierze. Jest to zapis doświadczeń więźniów getta: głodu, upokorzeń, śmierci najbliższych. Po wojnie Mostowicz zajął się dziennikarstwem i literaturą. Był m.in. redaktorem naczelnym Gazety Krakowskiej i Szpilek. Pisał książki popularyzujące naukę (np. Biologia zmienia człowiekaBiologia zmienia medycynę), zajmował się również fantastyką (m.in. O tych co z kosmosuZagadka Wielkiej Piramidy. Mieszkał w Krakowie i w Warszawie. Do Łodzi przyjeżdżał sporadycznie, ale nigdy nie rozstał się z miastem. Łódź dopominała się należnego miejsca w jego pamięci. W 1995 był współtwórcą i pierwszym prezydentem Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense, której celem jest opieka nad dziedzictwem łódzkich Żydów.

Arnold Mostowicz Żółta gwiazda i czerwony krzyż
Premiera: 5 kwietnia 2014 roku
Biblioteka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Setne urodziny Arnolda Mostowicza
6 kwietnia 2014 roku, godz. 17.00
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dodaj komentarz