• 2014-03-28

XXI Bydgoski Festiwal Operowy w Opera Nova

Od 26 kwietnia do 8 maja w bydgoskiej Opera Nova będzie trwał XXI Bydgoski Festiwal Operowy.

XXI Bydgoski Festiwal Operowy (źródła: materiały prasowe organizatora)

XXI Bydgoski Festiwal Operowy (źródła: materiały prasowe organizatora)

Bydgoski Festiwal Operowy wkracza w swe trzecie dziesięciolecie. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną znane opery i operetki w wykonaniu: Opera Nova, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Narodowej Opery Ukrainy w Kijowie, a także Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, oraz musical przygotowany przez Teatr Muzyczny w Gdyni.

 • 26 kwietnia, godz. 19.00
  Księżniczka Czardasza, operetka Emmericha Kálmána
  Wykonawcy: Opera Nova

  Księżniczka czardasza
   – wzruszający melodramat o problemach młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć dla siebie miejsca w świecie urządzonym przez poprzednie pokolenia. Książęta i hrabiowie mają tutaj bardzo ludzkie, uniwersalne oblicze, nie są postaciami z bajki, tylko z naszej niedalekiej przeszłości. Przeniesienie akcji w realia Polski przedwojennej ma unaocznić widzom, że operetka to jedna z konwencji opowiadania życiowych historii, forma szlachetnej, choć błahej rozrywki, a nie gatunek teatralny z definicji idiotyczny, pełen niekonsekwencji, w którym wszystko jest możliwe. Inwencja melodyczna Kálmána niezmiennie robi wrażenie i w połączeniu z fachowo skonstruowanym librettem daje szansę na niezwykle atrakcyjne, roztańczone, kolorowe przedstawienie, której to szansy nasza realizacja, mam nadzieję, nie zmarnuje.

 • 29 kwietnia, godz. 19.00
  Cyrulik sewilski, opera komiczna Gioacchina Rossiniego
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Łodzi (premiera z 11 stycznia 2014 r.)

  Cyrulik sewilski
  uznawany za jedno z największych arcydzieł operowy komicznej, podbił publiczność i recenzentów. Realizatorzy spektaklu chcieli, aby był on wielką bombą dobrej energii i radosnej zabawy, by widzowie dobrze się bawili. Scenografia oraz kostiumy nawiązują do kreskówek i komiksów. Jednym ze źródeł inspiracji były filmy Walta Disneya.

 • 1 maja, godz. 19.00
  Portret, opera w trzech aktach Mieczysława Weinberga
  Wykonawcy: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu (premiera 6.12.2013)

  Opera Portret opowiada o biednym malarzu Czartkowie, który wszedł w posiadanie dziwnego portretu. Dzięki temu stał się nagle bogaty oraz sławny i zaczął otrzymywać zamówienia na obrazy od generałów, mężów stanu i arystokracji. Realizując je, pomnażał fortunę, nie zauważając, że stracił przy tym coś cenniejszego. Mieczysław Weinberg (Wajnberg)  był jednym z nielicznych polskich kompozytorów, który żyjąc na obczyźnie zdołał zainteresować swoją muzyką najwybitniejszych wykonawców. Jego twórczość jest obszerna: kilkadziesiąt symfonii, koncerty, muzyka chóralna, kameralna i filmowa.

 • 4 maja, godz. 19.00
  Aleko, Sergiej Rachmaninow
  Wykonawcy: Narodowa Opera Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie

  Pierwsza, reprezentacyjna scena Ukrainy pokaże w ciągu jednego wieczoru jednoaktową operę Sergieja Rachmaninowa Aleko i balet romantyczny Chopiniana do utworów Fryderyka Chopina – suita utworów na fortepian w orkiestracji Aleksandra Głazunowa.

 • 6 maja, godz. 19.00
  Chłopi, musical Piotra Dziubka, Wojciecha Kościelniaka, Rafała Dziwisza
  Wykonawcy: Teatr Muzyczny w Gdyni (premiera 06.09.2013)

  Chłopi okrzyknięci rewelacją artystyczną mają już miejsce w historii polskiego musicalu. to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej słynnej powieści Reymonta, nagrodzonej Nagrodą Nobla w 1924 roku. Tekst Chłopów wciąż zachwyca swoją aktualnością. Łowickie, barwne i niezwykle plastyczne kostiumy stanowią piękną oprawę tego niezwykłego widowiska. W Chłopach odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę. Mamy tam panoramę różnorodnych charakterów, zachowań, różne motywacje wyborów; podkreślone przywiązanie ludzi do tradycji i gloryfikację pracy, która, choć nie daje komfortowego życia, nadaje mu sens i rytm.

 • 8 maja, godz. 19.00
  Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale, opera  Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego
  Wykonawcy: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego

  Innowacyjne połączenie muzyki klasycyzmu z polską muzyką ludową umiejscawiają tę operę wśród prekursorów stylu muzycznego charakterystycznego później dla Chopina i Moniuszki. Umuzyczniony dramat mówiony, śpiewogra czy opera wodewilowa wszystkie te nazwy zapowiadają , że Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale jest utworem bogatym interpretacyjnie, jednocześnie lekkim i przyjemnym w odbiorze.

Gospodarzem wieczorów festiwalowych będzie Aleksander Laskowski.

XXI Bydgoski Festiwal Operowy
Od 26 kwietnia do 8 maja 2014 roku
Opera Nova
Bydgoszcz

Dodaj komentarz