• 2014-03-28

Jerzy Trela i Zbigniew Preisner na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

Warszawskie Spotkania Teatralne zakończą się 14 kwietnia wyjątkowym wydarzeniem – spotkaniem jednego z najwybitniejszych scenicznych interpretatorów tekstów romantycznych oraz światowej sławy kompozytora muzyki filmowej i teatralnej.

Jerzy Trela (źródło: mat. prasowe)

Jerzy Trela (źródło: mat. prasowe)

Najsłynniejsze polskie monologi romantyczne złożą się na aktorski portret wielokrotny Jerzego Treli. Raz jeszcze Konrad Mickiewicz wyjdzie na scenę wadzić się z Bogiem, a ten Wyspiańskiego – ponownie przyjdzie z daleka, by zmierzyć się z innym czasem i innymi problemami. Nieprzemijające piękno i aktualność tekstów Wyspiańskiego, Mickiewicza i Norwida uobecnią się w opowieści nie tylko o doświadczeniu narodu, ale i intymnej historii aktora i jego artystycznej drogi. Muzykę Zbigniewa Preisnera wykonują Józef Skrzek i Konrad Mastyło. Śpiew Teresa Salgueiro i sześcioosobowy chór.

Warto przypomnieć wielkie role Jerzego Treli – Marlona Brando polskiej sceny – które zagrał u Konrada Swinarskiego czy Jerzego Grzegorzewskiego. Z tych ról zostało wspomnienie, bo w latach siedemdziesiątych nie było technicznych możliwości, by w odpowiedni sposób utrwalić spektakle – mówił Zbigniew Preisner w Radiu Kraków.

Występuje: Jerzy Trela
Pomysł spektaklu, muzyka i dyrygent: Zbigniew Preisner
Śpiew: Teresa Salgueiro
Moog: Józef Skrzek
Organy Hammonda: Konrad Mastyło
Chór: Piotr Łykowski, Sławomir Biernat, Józef Dwojak, Kamil Barczewski, Stanisław Drużkowski, Marek Półtorak
Dźwięk: Firma Fotis Sound, Reżyseria dźwięku: Leszek Kamiński

Jerzy Trela i Zbigniew Preisner na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych
14 kwietnia 2014 r., godz. 20.00
ul. Dewajtis 3, Kościół Pokamedulski
Warszawa

Dodaj komentarz