Miami blues z ilustracjami Oli Niepsuj

W grudniu 2013 roku Wydawnictwo Mundin publikacją kryminału Charlesa Ray’a Willeforda Miami blues zapoczątkowało serię, mającą być przeglądem ilustracji książkowej, zwłaszcza najmłodszego pokolenia ilustratorów polskich.

Charles Ray Willeford „Miami blues” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Charles Ray Willeford „Miami blues” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Były skazaniec Freddy Junior Frenger ląduje w Miami z trzema skradzionymi portfelami i zamiarem rozpoczęcia nowego życia. Z lotniska odjeżdża, zostawiając za sobą martwego krisznowca. Wkrótce jego tropem rusza Hoke Moseley, funkcjonariusz wydziału zabójstw. Poluje na pozbawionego skrupułów Juniora i jego prostytuującą się dziewczynę – w kubańskich gettach, luksusowych hotelach i na obskurnych przedmieściach Miami. W tej zabawie w chowanego detektyw Moseley pada ofiarą napadu i rabunku – jest coraz bardziej zdeterminowany, żeby wyrównać rachunki.

Nawiązując do tradycji ilustrowania prozy, Mundin wydaje pierwszy od dawna ilustrowany kryminał, w tłumaczeniu Roberta Sudóła. Wyjątkowe są ilustracje Oli Niepsuj, która w charakterystycznej dla siebie kresce zinterpretowała atmosferę stolicy Słonecznego Stanu, półświatek przestępczy i rutynę życia podstarzałego detektywa, rozwodnika – Hoke’a Moseleya. Książką Miami blues wydawnictwo rozpoczyna serię powieści o przygodach i perypetiach Hoke’a Moseleya – komisarza wydziału zabójstw policji Miami. Seria ta ma być również przeglądem ilustracji książkowej, zwłaszcza najmłodszego pokolenia ilustratorów polskich.

Charles Ray Willeford „Miami blues” – rozkładówka (źródło: materiały prasowe)

Charles Ray Willeford „Miami blues” – rozkładówka (źródło: materiały prasowe)

W druku użyto dwóch kolorów farb pantonowych: turkusu kojarzącego się z wodami zatoki Key Biscayne oraz czerwonego, o odcieniu piór flamingów zasiedlających plaże wokół Miami Beach. Wydana w twardej oprawie książka zawiera również mapę Miami City narysowaną przez Olę Niepsuj.

Charles Ray Willeford (1919–1988) – amerykański pisarz, malarz, dziennikarz radiowy oraz bokser i hodowca koni. Pisarz wszechstronny – autor zarówno poezji, jak i opowiadań oraz artykułów. Willeford zasłynął serią kryminałów, której bohaterem jest detektyw Hoke Moseley – jeden z nich, Miami Blues, do dzisiaj uważany jest za kultową wręcz pozycję.

Ola Niepsuj (ur. 1986) – graficzka i ilustratorka. Wykształcona zarówno w Polsce (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi), jak i za granicą (Escola Superior de Artes e Design, Matosinhos oraz w Faculdade de Belas Artes, Porto). Fascynują ją zależności między grafiką analogową i cyfrową. Nie boi się zastosować w swoich pracach elementu zaskoczenia czy dwuznaczności, zawsze z dozą humoru. Jej ilustracje można znaleźć w polskich i zagranicznych magazynach, m.in. MaleMENPrzekrojuWprost, amerykańskim Put a egg on it, włoskim Pig Magazine oraz w podręcznikach i publikacjach dla dzieci.

Charles Ray Willeford Miami blues
Tłumaczenie: Robert Sudół
Ilustracje, projekt okładki: Ola Niepsuj
Opracowanie graficzne serii, skład: Honza Zamojski
Premiera: grudzień 2013 roku
Wydawnictwo Mundin

Dodaj komentarz