• 2014-03-28

Antoni Zdrodowski. Powojenny portret Polaków w Warszawie

Od 3 kwietnia w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Antoniego Zdrodowskiego.

Fot. Antoni Zdrodowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Antoni Zdrodowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowy sezon w galerii Fundacji Archeologia Fotografii zostanie otwarty wystawą Antoniego Zdrodowskiego – białostockiego dokumentalisty, który przez lata tworzył złożony portret powojennego społeczeństwa polskiego. Na jego zdjęciach znajdziemy codzienność komunistycznej Polski, zwykłe miejskie życie: stragany, bary mleczne, pochody, akademie, ale też wyścigi samochodowe, zajęcia studentów medycyny czy portrety studyjne.

Wystawa odbywa się w ramach cyklu Fototeka, w którym są prezentowane niezwykłe odkrycia archiwalne spoza Warszawy, nieznanych artystów, dokumentalistów i rzemieślników, których prace przez lata pozostawały zapomniane.

Negatywy Antoniego Zdrodowskiego ponad pół wieku przeleżały w piwnicy, w domu rodziny artysty. To w sumie kilka tysięcy klatek. W całej swojej różnorodności ten zbiór to fotograficzny skarb – wspaniały portret miasta i jego mieszkańców, pełen socjologicznych smaczków. Do tego bardzo uniwersalny. Przenosiny w czasie, kilka dekad wstecz – gwarantowane. To fotografie, które wychodzą poza granice fotoreportażu, są czymś więcej niż tylko fotograficznym dokumentem. To opowieść, o dużej wartości artystycznej, emocjonalnej i historycznej. Ale bez nostalgii. Komunistyczny smutek i opresja, wychodzenie na prostą po wojnie, odbudowa, milicjanci, dysydenci i zwykli mieszkańcy.

Grzegorz Dąbrowski

Antoni Zdrodowski urodził się 13 czerwca 1924 r. Zajmował się fotografią dokumentalną, naukową i reporterską. Pracował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, Akademii Medycznej w Białymstoku, animował amatorski ruch fotograficzny w Białymstoku. Zmarł 27 grudnia 2008 r.

Kurator wystawy: Grzegorz Dąbrowski

Antoni Zdrodowski
Wernisaż: 3 kwietnia 2014 roku, godz. 18.30
Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2014 roku
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13
Warszawa

Dodaj komentarz