5. Se-ma-for Film Festival ogłasza nabór animacji

Do 30 czerwca można zgłaszać filmy na międzynarodowy Se-ma-for Film Festiwal, organizowany pod logo jednego z najstarszych studiów animacji w Polsce. Festiwal jest pierwszym w Europie i jednym z kilku na świecie wydarzeń poświęconych przestrzennym technikom animacji, czyli animacji stop motion. Rok 2014 to jego piąta edycja, która odbędzie w Łodzi w dniach od 15 do 19 października.

Se-ma-for Film Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Se-ma-for Film Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach Festiwalu odbędą się dwa konkursy – Międzynarodowy Konkurs na Najlepszy Film Animowany Wykonany w Technikach Poklatkowych oraz Konkurs Polski na Najlepszy Film Animowany Zrealizowany w Warunkach Profesjonalnych, uwzględniający filmy w dowolnych technikach animacji. Twórcy z Polski oraz polscy koproducenci mogą zgłaszać swoje filmy w obydwu kategoriach. Termin zgłaszania filmów upływa 30 czerwca.

Co roku na festiwalowe konkursy trafiają filmy z kilkudziesięciu krajów świata. Nagradzane są w kilku kategoriach – m.in. dla Najlepszego Filmu Profesjonalnego, Studenckiego czy Najlepszego Filmu dla Dzieci. Od roku 2013 swoją własną nagrodę przyznaje również Jury Dziecięce. Nagrodą w konkursach jest statuetka Małego Piotrusia, wzorowana na nagrodzonej Oscarem animacji Piotruś i Wilk, wyprodukowanej w łódzkim studiu.

Poza pokazami konkursowymi, na program festiwalowy składa się szereg pokazów specjalnych, tematycznych setów, spotkania z twórcami oraz warsztaty animacji. Poprzednia edycja festiwalu to ponad 250 filmów z całego świata oraz tacy goście jak Anthony Christov – dyrektor artystyczny kultowego Pixara czy Jens Jonathan Gulliksen i Tim Allen – animatorzy Tima Burtona.

Pierwsza edycja Se-ma-for Film Festivalu miała miejsce w roku 2010, w stulecie przełomowego eksperymentu Władysława Starewicza, w wyniku którego powstała animacja lalkowa. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Filmowa Se-ma-for, powołana przy łódzkim studiu animacji. Poza Festiwalem, Fundacja prowadzi liczne aktywności mające na celu popularyzację sztuki animacji poklatkowej – m.in. prowadzi Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi oraz wspiera młodych twórców w produkcji debiutów oraz drugich filmów.

Se-ma-for Film Festival
15-19 października 2014 r.
Łódź

Zgłoszenia: do 30 czerwca 2014 r.

Dodaj komentarz