• 2014-03-27

Wieczór z nauką i kulturą Północ – Strefa Tundry

28 marca o godzinie 18.00 w krakowskim Klubie Buda odbędzie się spotkanie Północ – Strefa Tundry organizowane przez Muzeum Etnograficzne i Uniwersytet Rolniczy.

Plakat „Północ – Strefa Tundry” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat „Północ – Strefa Tundry” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Etnograficzne w Krakowie i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zapraszają na wieczór z nauką i kulturą Północ – Strefa Tundry. Będzie to okazja, by na przyrodę i kulturę Sápmi (Laponii) spojrzeć z różnych punktów widzenia.

Anna Nacher i Marek Styczyński, autorzy książki Vaggi Varri. W tundrze Samów, opowiedzą o trekkingach w tundrze za kręgiem polarnym. Skoncentrują się na etnobotanice Samów i ich tradycjach muzycznych; zaprezentują fotografie, nagrania terenowe, instrumenty, muzykę z elementami joik i instrumentami z Północy. O glebach Sápmi opowie dr inż. Piotr Pacanowski z Centrum Edukacji Gleboznawczej (Muzeum Gleb, Katedra Gleboznawstwa Leśnego na Wydziale Leśnym UR). Z kolei Jacek Kukuczka przybliży kultury strefy tundry z kolekcji Muzeum Etnograficznego.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Zych, koordynator projektów badawczych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W programie spotkania przewidziano także projekcję filmu Last Yoik Saami Forest.

Północ – Strefa Tundry
28 marca 2014 roku, godzina 18.00
Klub Buda
Ul. Jabłonowskich 10/12
Kraków

Dodaj komentarz