Paulina Kowalczyk o malarskiej widoczności

Od 3 kwietnia w MBWA w Lesznie będzie można oglądać wystawę prac Pauliny Kowalczyk pt. Widoczność.

Autorka pracy: Paulina Kowalczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Paulina Kowalczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w leszczyńskiej galerii MBWA ma tytuł: Widoczność. Jest istotna różnica między patrzeniem, a widzeniem. Nie zawsze patrzeć znaczy widzieć. Widzenie zakłada zrozumienie. Tematem obrazów jest pejzaż. Nie jest to jednak ilustracyjny realizm, lecz próba przeniknięcia do istoty rzeczywistości. Dla autorki duże znaczenie ma działanie intuicyjne. Umożliwia ono przełamanie dosłowności obrazu – tak, aby wyrastał on spontanicznie ze swojej struktury. Obserwując naturę, badam co z niej najsilniej odbija się we mnie. Wierzę w istnienie zmysłowej wyobraźni, która nie ma nic wspólnego z wyobrażeniem mentalnym. Dzięki niej możliwe jest oddanie energii (swoistej emanacji) obiektów / zjawisk rzeczywistych – uchwycenie tajemnicy istnienia.

Paulina Kowalczyk

Artystka zaprezentuje kilkanaście prac powstałych w latach 2012-2014. Prace wykonane głównie w technice olejnej. Natura stanowi inspirację, obrazy są refleksją, rozważaniem artystki na temat dotyczący tajemnicy istnienia, intuicyjnego odczuwania i odbioru świata. Malarstwo o bogatej strukturze, fakturze, zdecydowanym geście, w chłodnej tonacji z akcentami bieli, czerwieni, błękitów czy żółci – pozostaje pełne energii i ekspresji. Zatrzymany na płótnie ślad pędzla pozwala odkrywać przestrzenie budowane światłem i kolorem.

Paulina Kowalczyk ur. w 1980 r. w Rawiczu. Od dzieciństwa związana z Lesznem, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego, artystka leszczyńskiego środowiska plastycznego, min. uczestniczka kilku edycji wystawy Prezentacje (2008, 2010, 2012). W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. G. Nowickiego oraz malarstwa i rysunku w pracowni prof. B. Wegnera. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i muzyką. Od 2006 r. praktykę artystyczną łączy z pracą dydaktyczną. Prowadzi zajęcia z rysunku dla młodzieży w swojej pracowni. Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą.

Paulina Kowalczyk, Widoczność
Wernisaż: 3 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2014 roku
Galeria MBWA
ul. Leszczyńskich 5
Leszno

Dodaj komentarz