Nieużytki sztuki – dzierżawa pod uprawę w Galerii Arsenał

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza do udziału w projekcie artystyczno-społecznym pt. Nieużytki sztuki – dzierżawa pod uprawę. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 3 kwietnia.

Projekt „Nieużytki sztuki – dzierżawa pod uprawę”, Galeria Arsenał w Białymstoku, ilustracja promocyjna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „Nieużytki sztuki – dzierżawa pod uprawę”, Galeria Arsenał w Białymstoku, ilustracja promocyjna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bezpłatna dzierżawa terenów zielonych, trawników, kawałków ziemi przyległych do publicznych instytucji sztuki, galerii, muzeów. Inicjatywa ogrodnicza skierowana do odbiorców, publiczności galeryjnej, do mieszkańców, bezpośrednich sąsiadów w okresie wiosenno-letnim. Proponowana uprawa dotyczy warzyw sezonowych, kwiatów, roślin polnych i ozdobnych. Konstrukcja przygotowana w każdym z miejsc opiera się na idei podwyższonej grządki, która ułatwi pracę osobom starszym, niepełnosprawnym czy dzieciom.

To propozycja zaangażowania publiczności w proces interwencji w przestrzeni nie tylko miasta, lecz również sztuki, czego następstwem może być zmiana nastawienia do sztuki współczesnej, zbliżenie do instytucji sztuki, zniesienie bariery między oficjalną instytucją kultury a mieszkańcami. Udostępnienie terenu należącego do galerii czy muzeów, poprzedzone częściową rewitalizacją, mieszkańcom, sąsiadom, publiczności może stać się w efekcie początkiem procesu kreowania nowej przestrzeni spotkania, opierającego się na wymianie, sprzyjającej współpracy, współodpowiedzialności w działaniu.

Nieużytki sztuki – dzierżawa pod uprawę
Spotkanie organizacyjne odbędzie się 3 kwietnia 2014 roku, godz. 17.00
Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej
Białystok

Dodaj komentarz