• 2014-03-27

Mirosław Baka: spektakle oraz spotkanie z aktorem w Teatrze Wybrzeże

Do 6 kwietnia w Teatrze Wybrzeże trwa przegląd spektakli z udziałem Mirosława Baki, polskiego aktora oraz laureata wielu prestiżowych nagród.

Mirosław Baka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mirosław Baka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aktor od 25 sezonów jest związany z Teatrem Wybrzeże i właśnie tam odbędzie się jego spotkanie z widzami. W trakcie trwania przeglądu można było zobaczyć prezentacje spektakli G®upy Laokoona, Seksu dla opornych, a także uczestniczyć w wystawie – Mirosław Baka: Z wybrzeżowego ćwierćwiecza. W najbliższych odbędą się spektakle: Na początku był dom, Czarownice z Salem, Zmierzch Bogów, a 29 marca uczestniczyć w spotkaniu z artystą.

Mirosław Baka – wybitny aktor teatralny i filmowy. W 1988 roku ukończył Wydział Aktorski krakowsko-wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Gdy był jeszcze studentem Krzysztof Kieślowski powierzył mu główną rolę w Krótkim filmie o zabijaniu. W tym po wielokroć nagradzanym, ważnym, wstrząsającym obrazie zagrał Jacka Łazara – dwudziestoletniego chłopaka, który zabija taksówkarza, zostaje osądzony i skazany na karę śmierci.

Po pierwszym, jeleniogórskim sezonie od sierpnia 1988 roku jest aktorem Teatru Wybrzeże, w którym, dzięki wybitnym kreacjom, uznaniu publiczności i krytyki oraz wyrazistej osobowości wypracował sobie pierwszoplanową, gwiazdorską pozycję. Zagrał tu 45 ról. O aktorstwie mówi: To niezwykle trudny zawód, którego podłoże tkwi głęboko w człowieku. Najwięcej nauczyłem się od ludzi, dużo mniej – w szkole.

Na gdańskiej scenie po raz pierwszy pojawił się w spektaklu Mikołaja Grabowskiego Stąd do Ameryki, zaraz potem był Barabasz w Wolności dla Barabasza, potem Biff w Śmierci Komiwojażera, Chłopiec w Godzinie kota, On w Tutam-ie, Valentine w Arkadii, Hanemann, szekspirowscy: Hamlet, Ryszard III i Tytus Andronikus, czechowowscy Wujaszek Wania i Trigorin, Angel w Beczce prochu, Ojciec w G®upie Laokoona, Superiusz w Pieszo, ostatnio Karol w Seksie dla opornych oraz John Proctor w Czarownicach z Salem.

Mirosław Baka ma na swoim koncie także liczne role w Teatrze Telewizji, jest cenionym i popularnym aktorem filmowym i telewizyjnym, laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, a także fundatorem Fundacji Żyć z pompą, która działa na rzecz dzieci leczonych przy pomocy pomp medycznych.

Program najbliższych wydarzeń przeglądu:

 • Na początku był dom
  26 i 27 marca, godz. 19.00, Scena Malarnia
 • Czarownice z Salem
  28 i 29 marca, godz. 19.00 oraz 30 marca, godz. 17.00, Duża Scena
 • Zmierzch Bogów
  Od 4 do 6 kwietnia, godz. 19.00, Duża Scena
 • Spotkanie z Mirosławem Baką
  29 marca, godz. 17.00, foyer Dużej Sceny, wstęp wolny
 • Mirosław Baka: Z wybrzeżowego ćwierćwiecza
  Wystawa fotogramów przypominających 45 ról Mirosława Baki zagranych podczas 25 sezonów jego pracy w Teatrze Wybrzeże, ekspozycja od 15 marca, foyer Dużej Sceny, wstęp wolny

Przegląd spektakli z udziałem Mirosława Baki
Od 26 marca do 6 kwietnia 2014 roku
Teatr Wybrzeże
Gdańsk

Dodaj komentarz