Kopcewicz / Chodziński. Wczoraj-Dziś-Jutro

Od 23 marca w Koloni Artystów w Gdańsku będzie można oglądać wystawę pt. Kopcewicz / Chodziński. Wczoraj-Dziś-Jutro. W ramach ekspozycji swoje prace zaprezentują Maciej Chodziński i Tomek Kopcewicz.

Tomek Kopcewicz, Maciej Chodziński, „Forces Gravity” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Chodziński, „Forces Gravity” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podobnie, Tomek Kopcewicz / Maciej Chodziński

Ciało krystaliczne. Wspólna wystawa dwóch podobnych do siebie – pod względem formalnym twórców obraca się wokół motywu kryształu. Część obrazów jest nawet zbliżona kolorystycznie – gamą czerni i szarości. Ciało krystaliczne to ciało stałe, w którym cząsteczki, atomy lub jony są ułożone w uporządkowany schemat powtarzający się we wszystkich trzech wymiarach przestrzennych. Można więc założyć, ze prawdziwa struktura krystaliczna jest w pewien sposób dookreślona, właściwa, perfekcyjna – tym samym nieludzka i nie-malarska. Kryształ niesie ze sobą bardzo bogatą symbolikę, znaczenia alchemiczne, techniczne, estetyczne, etyczne a nawet wartościujące – w zależności czy mówimy o krysztale zamarzniętej wody czy diamencie. To powoduje, że prosty formalnie motyw siatki krystalicznej – nigdy nie będzie w pełni abstrakcyjny. Wieloznaczność samego motywu kryształu – powoduje, że staje się on pojemny i przejrzysty – staje się niejako lustrem, w którym odbije się ten, kto się nim zajmuje. Dlatego może – mimo przytłaczających formalnych paraleli – obrazy dwóch artystów jednak się różnią, mimo deklarowanej przewrotnie podobności.

Tomek Kopcewicz, „Wieliczkowiec” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Kopcewicz, „Wieliczkowiec” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kryształy, w całej swojej pozornej statyczności i prostocie, rosną w skomplikowane struktury – identyczne kryształki lodu tworzą niepowtarzalne, choć na pozór podobne – płatki śniegu. Może tutaj leży atrakcja i wyzwanie podobności – nawet przy ograniczających, ścisłych założeniach – a być może nawet dzięki nim, wybrzmiewa wśród suchych struktur jeszcze coś chaotycznego, nieprzewidywalnego. W obrazach – zacieki, niedokładności, pływające tła mogą tego być znakiem, kontrapunktem dla precyzyjnej geometrii.

Podjęcie się przez artystów eksploracji jednego motywu i publiczne skonfrontowanie efektów – to w sensie artystycznym wyzwanie, ryzyko. To gra z pojęciem indywidualności artystycznej, monotonią, skrywaniem czy zaprzeczaniem znaczeń, abstrakcją. Jest także wizualną rozmową pomiędzy kolegami, wymianą, wzajemnym przeglądaniem się w przejrzystości.

Tekst : Dominika Skutnik

Kopcewicz / Chodziński. Wczoraj-Dziś-Jutro
Wystawę można oglądać od 23 marca do 10 maja 2014 roku
Kolonia Artystów
ul. Dolna 4
Gdańsk, Dolne Miasto

Dodaj komentarz