• 2014-03-26

Szaniawing – czytanie dzieł Szaniawskiego w Teatrze Dramatycznym

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru, 27 marca w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu odbędzie się spotkanie poświęcone czytaniu dzieł Szaniawskiego.

„Na Boga", fot. Bartek Sowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Na Boga", fot. Bartek Sowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Dramatyczny we współpracy z uczniami Gminnego Zespoły Szkół nr 2 w Wałbrzychu przedstawią insce­ni­zowane czytanie dramatu Most Jerzego Szaniawskiego. Szaniawing wpisuje się w ogól­no­pol­ską akcję Dotknij Teatru, której celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów.

Szaniawing to cykliczne, otwarte dla mieszkańców miasta, czytanie tekstów Jerzego Szaniawskiego odbywające się w każdy ostatni czwarty czwartek miesiąca. Do wspólnego czytania dzieł patrona, służącego kompleksowemu poznaniu jego twórczości w sezonie 50. jubileuszu wałbrzyskiego teatru, zapraszane zostają różne grupy zawodowe, wiekowe, tematyczne.

Od 28 do 30 marca, w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru będzie można zobaczyć dwa spektakle Wielcy Inni: Jezus, Gombrowicz, Osiecka i Na Boga!

Spektakl Wielcy Inni: Jezus, Gombrowicz, Osiecka pochodzi z cyklu kameralnych spektakli jednego aktora Stój bo strzelam, wpisujących się w tradycję kabaretowego nurtu stand-up comedy, czyli satyrycznych monologów wygłaszanych przez aktora wprost do widowni, w kontekście społecznym, politycznym, obyczajowym.

Na Boga! to spektakl w reżyserii Marcina Libera, który nagrodzony ośmioma festiwalowymi nagrodami. Bohaterowie dramatu Jarosława Murawskiego posługują się trzynastozgłoskowcem, regularnie rymują. A w inscenizacji fabuła, niczym z powieści szpiegowskiej – czy uda się skazać księdza Grzyba, jak przebiegnie proces i jakie diabelskie siły kierują reporterem?

Międzynarodowy Dzień Teatru
Szaniawing
27 marca 2014 roku, godz. 18.00

Spektakl Wielcy Inni: Jezus, Gombrowicz, Osiecka
28 marca 2014 roku, godz. 19.00

Spektakl Na Boga!
29 marca 2014 roku, godz. 18.00
30 marca 2014 roku, godz. 18.00

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego
Wałbrzych

Dodaj komentarz