Słowa do rzeczy – konkurs na projekt książki

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza grafików, ilustratorów, projektantów książek do udziału w konkursie, którego celem jest wybranie twórcy, wraz z którym Muzeum opracuje i wyda swoją pierwszą książkę dla dzieci. Zaplanowany czas współpracy to maj – październik 2014 roku.

Konkurs Muzeum Entrograficznego w Krakowie „Słowa do rzeczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Muzeum Entrograficznego w Krakowie „Słowa do rzeczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książka zatytułowana Słowa do rzeczy skierowana będzie do dzieci w wieku 7–10 lat. Poprzez ilustracje i teksty wyjaśniać ma ona zwroty obecne w mowie potocznej, lecz nie do końca już dziś zrozumiałe, bo wywodzące się z nazw przedmiotów, które wyszły z powszechnego użycia, np. leje jak z cebra. Do zilustrowania jest 39 haseł, nawiązujących do konkretnych obiektów z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie – sprzętów gospodarstwa domowego, narzędzi rolniczych i rzemieślniczych, strojów, mebli itp., w których przechowana jest pamięć dawnych sposób życia. Poszczególne hasła odpowiadać będą kolejnym literom alfabetu, tworząc swoisty elementarz kultury (od A do Ż).

Trzy hasła stanowią zadanie konkursowe. Organizatorzy czekają na projekty trzech rozkładówek, zawierających tekst i ilustracje związane ze zwrotami: robić z igły widły, na jedno kopyto, mieć coś w zanadrzu.

Nadesłane prace oceniać będzie grono jurorów, wśród których zasiądą m.in.:

  • Anna Machwic – doktor sztuk plastycznych, dziekan Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, organizatorka konkursu Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci,
  • Małgorzata Szczurek –współzałożycielka i redaktor naczelna Wydawnictwa Karakter; w latach 1999–2008 redaktorka w Wydawnictwie Znak, gdzie kierowała działem literackim, a później pełniła także funkcję zastępcy redaktora naczelnego.

Słowa do rzeczy – konkurs na okładkę książki
Termin nadsyłania zgłoszeń – 22 kwietnia 2014 roku
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Dodaj komentarz