Mistrz australijskiego kina animowanego w cyklu Nie tylko Schindler

27 marca w Fabryce Emalia Oskara Schindlera spotkanie z cyklu Nie tylko Schindler, które zostanie poświęcone filmowi Tomasza Margańskiego Krakowiaczek Ci ja…

„Krakowiaczek ci ja…”, reż. Tomasz Margański (źródło: materiały prasowe)

„Krakowiaczek ci ja…”, reż. Tomasz Margański (źródło: materiały prasowe)

Krakowiaczek Ci ja… opowiada o życiu i pracy mistrza australijskiego kina animowanego, urodzonego w 1926 roku w Krakowie, Yorama (Jerzego) Grossa. Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną filmu tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa. W każdej z nich znajduje się ziarenko prywatnej historii zawiłych kolei życia ich autora. Twórcza pasja, potrzeba dawania świadectwa oraz pozostawienia po sobie śladu w ludzkiej pamięci, miłość do kina, ogromne przywiązanie do rodzinnego miasta, a wreszcie doświadczenie emigracji (Gross wyjechał z Polski do Izraela w 1950 roku, w 1968 roku wyruszył zaś do Australii) kształtowały zarówno artystyczne, jak i życiowe wybory filmowca.

„Krakowiaczek ci ja…”, reż. Tomasz Margański (źródło: materiały prasowe)

„Krakowiaczek ci ja…”, reż. Tomasz Margański (źródło: materiały prasowe)

Gościem specjalnym spotkania będzie Wojciech Szczudło – producent, współzałożyciel działającego od 1988 roku Studia Filmowego Kalejdoskop. Utworzeniu Kalejdoskopu przyświecała idea niezależności, zarówno w finansowaniu produkcji filmowej, jak i w wyborze tematyki podejmowanej przez reżyserów związanych ze Studio. I choć dziś Kalejdoskop to jeden z najważniejszych ośrodków producenckich w Polsce, laureat ponad stu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, to Studio nadal przede wszystkim wspiera twórców niezależnych i odważnych, takich jak Małgorzata Imielska (Powiedz mi, dlaczego?), Kinga Dębska (Hel), Krzysztof Miklaszewski (Apteka pod Orłem) czy też Tomasz Margański, twórca filmu pokazywanego w marcu w ramach projektu Nie tylko SchindlerKalejdoskop realizuje filmy dokumentalne i fabularne, krótkometrażowe i pełnometrażowe, animowane, edukacyjne, historyczne i przyrodnicze, seriale telewizyjne i programy publicystyczne.

Program filmowy trwa 76 minut. Wstęp wolny.

Organizatorami spotkań z cyklu Nie tylko Schindler są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.

Nie tylko Schindler
Pokaz filmu Krakowiaczek Ci ja…, reż. Tomasz Magierski
27 marca 2014 roku, godz. 18.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie

Dodaj komentarz