Spotkanie z autorami komiksu Miasto z widokiem

30 marca o godzinie 18.00 w Teatrze Gdynia Główna odbędzie się spotkanie z autorami komiksu Miasto z widokiem.

„Miasto z widokiem" (źródła: materiały prasowe organizatora)

„Miasto z widokiem" (źródła: materiały prasowe organizatora)

Miasto z widokiem jest zbiorem pięciu łączących się ze sobą opowieści graficznych, których akcja umiejscowiona jest w Gdyni w latach 1926-1937. Komiksowa forma łącząca walory literackie i wizualne, czyni z niej oryginalną pozycję wydawniczą współczesnej kultury. Wykorzystany w publikacji gatunek opowieści graficznej pozwala w niebanalny pokazać losy pięciorga bohaterów.

O swojej pracy nad komiksem opowiedzą: scenarzystka – Elżbieta Żukowska i dwóch z pięciu rysowników: Jakub Babczyński oraz Łukasz Godlewski. Na spotkanie zaproszona została także Dagmara Płaza-Opacka, znawczyni dziejów Gdyni, historyk i długoletnia dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, która od strony historycznej wspierała starania o zachowanie realiów epoki oraz o zgodność historyczną ówczesnych lokalizacji.

Poszczególne historie ukazują kadry z życia pięciorga ludzi z czasu międzywojnia. Fabuły opisujące koleje losu bohaterów są zróżnicowane pod względem gatunkowym. Ta różnorodność wymuszona jest niejako rysem charakterologicznym postaci. Historia Jerzego, Mundka czy Jadzi opowiedziana jest w tempie i z punktu widzenia bohatera. Dodatkowo odmienny styl graficzny pięciu autorów rysunków nadaje każdej historii unikalny klimat od oniryzmu, przez noir do groteski. Losy głównych postaci splatają się ze sobą sposób tworząc z odrębnych fabuł jeden ciąg zdarzeń.

Autorką scenariuszy jest Elżbieta Żukowska – literaturoznawca, scenarzystka teatralna i publicystka. Opowieści ubrane zostały w graficzną formę przez rysowników: Jakuba Babczyńskiego, Pawła Garwola, Łukasza Godlewskiego, Tomasza Kleszcza i Łukasza Rydzewskiego. Spotkanie poprowadzi Łukasz Kosik.

Spotkanie z autorami komiksu Miasto z widokiem
30 marca 2014 roku, godz. 18.00
Teatr Gdynia Główna
Gdynia

Dodaj komentarz