Która to która? Poszukiwanie indywidualności przez artystki bliźniaczki

27 marca w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, odbędzie się wernisaż wystawy sióstr artystek – Anny i Elżbiety Gądek, zgłębiających problem bliźniaczej egzystencji.

Projekt „Która to która?”, Anna i Elżbieta Gądek (źródło: materiały prasowe galerii)

Projekt „Która to która?”, Anna i Elżbieta Gądek (źródło: materiały prasowe galerii)

Która to która? to wspólny projekt dwóch artystek odnoszący się do ich bliźniaczej relacji. Życie w liczbie mnogiej, ze świadomością istnienia sobowtóra, klonu jest dla bliźniaków podstawowym egzystencjalnym doświadczeniem, którego naturalną konsekwencją jest niezwykle silna potrzeba poszukiwania różnic – podkreślania swojej autonomiczności, odrębności. Bliźnięta jednojajowe borykają się z paradoksem polegającym na tym, że z jednej strony chcą niemożliwego zniesienia wszystkich różnic, a z drugiej strony mają problem z nadmiernym podobieństwem. Ustanawianie swojej tożsamości w relacji bliźniaczej jest przypadkiem ekstremalnym, niemniej jednak potrzeba potwierdzenia swojej wyjątkowości, indywidualizmu jest w gruncie rzeczy problemem uniwersalnym, dotyczącym każdego z nas.

W trakcie wystawy zaprezentowana zostanie pierwsza odsłona projektu, który w zamyśle autorek ma być długofalowym badaniem wzajemnych relacji, podobieństw i rozbieżności. Będzie to wideo zbierające w całość szereg autentycznych historii, anegdot dotyczących tego jak ludzie radzą sobie – lub nie – z rozróżnianiem bliźniaczek. Opowieści dotyczą również samych sióstr także borykających się czasami z rozróżnieniem swoich wizerunków.

Anna Gądek – urodzona 18 października 1984 roku w Namysłowie. Od roku 2009 absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Mieszka i pracuje w Opolu.

Elżbieta Gądek – urodzona 18 października 1984 roku w Namysłowie. Od roku 2010 absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Mieszka i pracuje w Opolu.

Anna i Elżbieta Gądek Która to która?
Wernisaż: 27 marca 2014 roku, godzina 18.00
Wystawa czynna do 20 kwietnia 2014 roku
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12
Opole

Dodaj komentarz