Olsztyn – Ikony i Ślady w BWA

Od 27 marca w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie będzie można oglądać wystawę pt. Ikony i Ślady. Nasz Olsztyn, na którą złożą się archiwalne zdjęcia, dokumenty, kadry z filmów, fragmenty kroniki filmowej, obiekty poświęcone tytułowemu miastu.

Fot. Mieczysław Wieliczko, Dachy Olsztyna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Mieczysław Wieliczko, Dachy Olsztyna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak piszą organizatorzy:

Jak opowiedzieć o swoim mieście, w miarę obiektywnie, by punktem wyjścia nie było jedynie osobiste przeżywanie? Kuratorzy wystawy – których rodzice, jak większości mieszkańców, przybyli tu z różnych stron po 1945 roku – przedstawiając rodzinne miasto próbują odnaleźć w nim swoją tożsamość i ciągłość historii. Olsztyn ma swoją magię, położony na wzgórzach, w otoczeniu starych lasów, z kilkunastoma jeziorami, ikonami średniowiecznej architektury (zamek i katedra), starówką spaloną i odbudowaną ciekawie w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Przede wszystkim jednak w pejzaż tego miasta wpisali się niezwykli ludzie i zdarzenia. Mieszkali tu Mikołaj Kopernik i Erich Mendelsohn, lądowały sterowce, a wizerunek jednego z nich można znaleźć na ratuszu wzniesionym podczas I wojny światowej.

Na ścianie jednego z mieszkań swój wiersz napisał Miron Białoszewski, do rodziców i brata przyjeżdżał Tadeusz Borowski, a w jednej z pracowni grał na gitarze i śpiewał swoje pieśni Edward Stachura. Tu też powstały sceny do kultowego serialu Stawka większa niż życie, a na stadionie leśnym ustanowił rekord świata w trójskoku Józef Szmidt. Urodzili się artyści, których znaczenie wybiega często poza miasto, artyści, w których dorobku można znaleźć wątki olsztyńskie. Autorzy wystawy te najważniejsze ikony i ślady, postaci i zdarzenia próbują odnaleźć, ale najbliższe im są czasy najnowsze – nasz Olsztyn. Na wystawie zostanie zaprezentowane malarstwo, rzeźba, grafika, plakat, filmy, fotografie, dokumenty.

Kuratorzy wystawy: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Marek Barański

Ikony i ślady. Nasz Olsztyn
Wernisaż: 27 marca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 4 maja 2014 roku
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz