E. Dwurnik w Lublinie

Od 28 marca w Galerii Białej w Lublinie będzie można oglądać wystawę pt. E. Dwurnik w Lublinie.

„E. Dwurnik w Lublinie”, Galeria Biała w Lublinie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„E. Dwurnik w Lublinie”, Galeria Biała w Lublinie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik konsekwentnie od ponad 45 lat komentuje, opisuje i rejestruje polską rzeczywistość, tę PRL-owską, z czasu transformacji ustrojowej i tę obecną. Jego twórczość jest malarską i rysunkową kroniką historii życia, obyczajów, frustracji, traum, skłonności, obsesji Polek i Polaków. Artysta maluje w charakterystyczny i rozpoznawalny sposób. Jego obrazy mają charakter pospiesznego szkicu malarskiego lub rysunkowego. Przy dokładnym oglądzie, zwłaszcza tych monumentalnych prac, widzimy mnóstwo szczegółów, detali które definiują kontekst czasu, realia społeczne i polityczne. (…)

Edward Dwurnik stworzył obrazy usystematyzowane w cyklach malarskich takich jak: Droga, Gipsowy plener, Różne błękity, Chmury, Chwila, Paryż, Podróże autostopem, Sportowcy, Krzyż, Warszawa, Namiętności, Dyplom, Portret, Robotnicy, Sławoszyno, Gazeta, Droga na Wschód, Od grudnia do Czerwca, Niech żyje wojna!, Błękitny, Romantyczny, Obrazy duże, Wyliczanka, Dwudziesty trzeci, Plener, Dwudziesty piąty, Poprawić Mozarta. Niektóre nadal kontynuuje.

Każdy z wymienionych cykli Edwarda Dwurnika liczy średnio od kilkudziesięciu do ponad tysiąca dzieł (jak np. Podróże autostopem). Suma obrazów, rysunków, grafik i kolaży jest imponująca. Prace, liczone w tysiącach, były pokazywane w setkach galerii i muzeów. (…)

Sztuka Edwarda Dwurnika pojawiła się w Galerii Białej po raz pierwszy w 2003 roku, za sprawą organizowanego wówczas cyklu wystaw pt. Uwaga malarstwo! Artysta zaprezentował wtedy zestaw obrazów abstrakcyjnych, malowanych w estetyce action painting. Pięć lat później odbyła się prezentacja obrazów miast i miasteczek, zestawiona z pracami najsławniejszego malarza samouka – Nikifora Krynickiego.

W 2010 roku pokazano obrazy z cyklu Sportowcy. Ponadto wykonał dwa projekty banerów nad wejściem do Centrum Kultury w 2008 i 2009 roku, w ramach programu Sztuka w przestrzeni miejskiej.

(…) E. Dwurnik w Lublinie jest tytułem, który odwołuje się do autorskiej pieczątki artysty, jaką sygnował swoje prace. Dopisek w Lublinie jest naszym dopełnieniem.

(…) Za każdym razem organizatorom zależało na rozszerzeniu pokazu o nowe wątki tej niezwykle aktywnej sztuki. Tak też jest tym razem. Nowością są niewątpliwie rysunki i kolaże, co prawda z początku działalności artystycznej Edwarda Dwurnika, czyli z lat 60.i 70, ale za to prezentowane publicznie po raz pierwszy. (…)

Edward Dwurnik, E. Dwurnik w Lublinie
Wernisaż: 28 marca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2014 roku
Galeria Biała, Centrum Kultury
ul. Peowiaków 12
Lublin

Dodaj komentarz