Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki od codzienności do apoteozy życia

Od 11 kwietnia w Galerii Awangarda – BWA Wrocław będzie można oglądać wystawę prac Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego pt. Zbierane – wszystko i tak odbywa się w jednym miejscu.

Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, „Czarne światło, żółte światło” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, „Czarne światło, żółte światło” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Drobne i te nawet najbardziej błahe codzienne czynności to sedno indywidualnej wystawy Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego, który pokaże nie tylko prace malarskie, ale również zaprosi do swojej intymnej artystycznej kuchni.

Malarstwo Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego dotyka obszarów pozornie banalnych: fragmentów życia codziennego, zwyczajnych przedmiotów, miejsc odwiedzanych podczas wakacji. Świat widziany przez artystę zdaje się być dziecinnie uproszony, wręcz naiwny. Za tą pełną uroku autorską wizją rzeczywistości kryje się apoteoza życia, dokonywana właśnie poprzez umiłowanie jego najbłahszych i najprostszych stron. W pracach Dobrzanieckiego widoczna jest celebracja codziennych czynności, jak picie kawy z włoskiej kafetiery czy zasiadanie w wygodnym fotelu. Tematyka obrazów nie potrzebuje argumentacji, uzasadnienia czy tłumaczenia. Jest efektem fascynacji, wspomnień oraz prostych asocjacji. To malarstwo emocjonalne, afirmujące życie, miłujące codzienność.

Wystawa Zbierane – wszystko i tak odbywa się w jednym miejscu w galerii Awangarda – BWA Wrocław będzie składać się z czterech części: W kratkę, Stoły (dom), Prawdziwy obraz twierdzy kłodzkiej, Czeskie wiersze. Zaprezentowane zostaną obrazy na płótnie (olejne, akryle, tempery), a także rysunki, ulotne notatki i szkice, czyli to, co nazywa się artystyczną kuchnią. To będzie wyjątkowa okazja, by zobaczyć nie tylko prace z ostatnich lat, ale również te najnowsze, w dużej mierze nigdzie wcześniej nie pokazywane. Wystawie będzie towarzyszyła publikacja prezentująca twórczość artysty.

Niecodzienną sytuacją jest fakt, iż kuratorką pokazu Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego jest jego córka – Alicja Klimczak-Dobrzaniecka. Wystawa będzie zatem prezentowana z perspektywy osoby bliskiej, znającej nie tylko doskonale twórczość, ale i osobowość artysty.

Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki – urodzony w Prudniku w 1946 roku Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiaj Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu w latach 1965-1971 w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta. Od ukończenia studiów pracuje w tej uczelni jako pedagog i wykładowca, prowadząc Pracownię Malarstwa. W latach 1990-1993 pełnił funkcję rektora. W latach 1997-2009 pracował na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie prowadził zajęcia z malarstwa na Wydziale Artystycznym.

Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. Niemcy, Austria, Hiszpania, Holandia, Francja, Grecja). Jest autorem ponad siedemdziesięciu wystaw indywidualnych: we Wrocławiu, Rzeszowie, Krakowie, Warszawie, Berlinie, Rzymie, Lipsku, Tokio itd. Jego prace znajdują się w kolekcjach i zbiorach prywatnych, publicznych i muzealnych, w kraju i za granicą.

Kuratorka: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Zbierane – wszystko i tak odbywa się w jednym miejscu
Wernisaż: 11 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 11 maja 2014 roku
Galeria Awangarda – BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32
Wrocław

Dodaj komentarz