Shigeru Ban laureatem Nagrody Pritzkera!

Shigeru Ban, 56-letni tokijski architekt z biurami w Tokio, Paryżu i Nowym Jorku, został laureatem The Pritzker Architecture Prize 2014 zwanej architektonicznym Oscarem.

Japan Pavilion, Expo 2000 Hannover, 2000, Germany, fot. Hiroyuki Hirai (źródło: materiały prasowe organizatora)

Japan Pavilion, Expo 2000 Hannover, 2000, Germany, fot. Hiroyuki Hirai (źródło: materiały prasowe organizatora)

Werdykt ogłoszono 24 marca. Znany z eleganckich i innowacyjnych projektów dla prywatnych inwestorów, Shigeru Ban używa równie odkrywczego i kreatywnego podejścia projektowego dla swoich szeroko zakrojonych wysiłków humanitarnych. Ban od dwudziestu lat podróżuje po całym świecie, do obszarów dotkniętych katastrofami i kataklizmami, by pracować z ich mieszkańcami, wolontariuszami i studentami, projektując i wspólnie budując proste, godne, tanie, nadające się do recyklingu schroniska i budynki socjalne dla ofiar.

Shigeru Ban tak skomentował wiadomość:

Otrzymanie tej nagrody to wielki zaszczyt, który nie może mnie jednak pozbawić czujności. Muszę w dalszym ciągu słuchać ludzi, dla których pracuję, zarówno w przypadku projektów prywatnych rezydencji mieszkalnych, jak i pomocy ofiarom katastrofy. Widzę tę nagrodę jako zachętę, by kontynuować to, co robiłem dotychczas – nie zmieniać tego, co robię, ale rozwijać się.

Co roku ceremonia wręczenia Nagrody Pritzkera odbywa się w miejscu o szczególnym znaczeniu kulturalnym, historycznym czy architektonicznym. W tym roku będzie to amsterdamskie Rijksmuseum.

The Pritzker Architecture Prize 2014: Shigeru Ban
24 marca 2014 r.

Ceremonia wręczenia nagrody
13 czerwca 2014 r.
Rijksmuseum
Amsterdam

Dodaj komentarz