• 2014-03-25

Poruszenia 2014 – pokaz filmów w Białostockim Ośrodku Kultury

27 marca o godzinie 18.30 w Białostockim Ośrodku Kultury odbędzie się pokaz filmów w ramach Otwartych Spotkań z Psychoterapią Tańcem i Ruchem Poruszenia 2014.

„Poruszenia 2014” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Poruszenia 2014” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poruszenia to cykliczna impreza organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem, od trzech lat obecna w kilku miastach Polski (m.in. Warszawie, Poznaniu i Krakowie). W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również w Białymstoku. Celem Poruszeń jest promowanie wiedzy na temat psychoterapii tańcem i ruchem oraz stworzenie możliwości jej doświadczenia. Uczestnicy mogą samodzielnie przekonać się, jak ruch, taniec i świadomość własnego ciała mogą sprzyjać samorozwojowi oraz pracy z różnymi trudnościami. W ramach Poruszeń w Białymstoku odbędą się warsztaty rozwojowe dla dorosłych i dzieci, bezpłatne konsultacje do terapii, pokazy filmów i dyskusje.

Program pokazu:

  • Słuchając głosu ciała (10′) – film, wsparty finansowo przez Instytut Tańca i Muzyki, powstał dzięki pracy Członków i Członkiń Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem oraz osób, które swoim wizerunkiem i doświadczeniem wsparły promowanie tej metody psychoterapii. Cel filmu to przedstawienie podstawowych założeń, jakimi kieruje się psychoterapia tańcem i ruchem jako metoda psychoterapeutyczna oraz zainicjowanie dyskusji na temat jej zastosowań. W filmie pojawiają się pacjenci, współpracownicy, pracodawcy psychoterapeutów, a także sami członkowie stowarzyszenia, którzy dzielą się doświadczeniami i wiedzą na temat tej metody psychoterapii. Wykorzystuje ona dotyk jako jedno z narzędzi budowania relacji terapeutycznej. Dotyk jest istotną kwestią etyczną, narzędziem pracy i komunikacji, z którego należy korzystać w sposób uważny. Osoby występujące w filmie posiadają doświadczenie w tej metodzie pracy, więc pojawiający się dotyk jest w tym wypadku naturalny i bezpieczny. Zdarza się jednak, że dotyku nie stosuje się podczas sesji psychoterapii tańcem i ruchem. Zależy to od wielu czynników, ale przede wszystkim od woli klienta/pacjenta.
  • Breath Made Visible (82′) – uznawana za prekursorkę ruchu hipisowskiego Anna Halprin w swojej pracy odwoływała się przede wszystkim do źródeł tańca i jego pierwotnej aktywności witalnej. Interesowały ją struktura i dynamika ruchu, który mogła potem wykorzystać jako materiał choreograficzny. Taniec był dla niej celem samym w sobie, odrzucała przekonanie, że mogą zajmować się nim tylko profesjonaliści. Pod koniec lat 40. XX wieku przeniosła się z Nowego Jorku – centrum tańca współczesnego – do San Francisco, gdzie działały jedynie trzy niewielkie zespoły taneczne. W 1955 roku założyła San Francisco Dancers’ Workshop, które stało się ważnym ośrodkiem edukacyjnym, przyciągającym takich artystów jak Trisha Brown, Yvonne Rainer czy John Cage. Źródłem inspiracji był dla niej Bauhaus i jego idea zaangażowania w proces (współ)tworzenia różnych mediów artystycznych. Do współpracy zapraszała artystów zajmujących się rozmaitymi dziedzinami sztuki. W ten sposób narodziły się scory/recepty (ang. scores).

Pokaz filmów w ramach Otwartych Spotkań z Psychoterapią Tańcem i Ruchem Poruszenia 2014
27 marca 2014 roku, godzina 18.30
Białostocki Ośrodek Kultury
Klub Fama, Legionowa 5
Białystok

Dodaj komentarz