• 2014-03-25

Konfrontacje: 4 X Gdyńska Szkoła Filmowa

27 marca o godzinie 18.00 odbędzie się pokaz kinowy Konfrontacje: 4 X Gdyńska Szkoła Filmowa.

Plakat „Konfrontacje: 4 X Gdyńska Szkoła Filmowa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat „Konfrontacje: 4 X Gdyńska Szkoła Filmowa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się specjalny kinowy pokaz czterech nagradzanych na światowych festiwalach filmów oraz spotkanie z ich reżyserami – absolwentami Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć nominowaną w Cannes Olenę w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, Matkę Łukasza Ostalskiego, One Marty Grabickiej oraz Prawdziwy miód Sławomira Witka.

Program pokazu:

  • Olena, reż. Elżbieta Benkowska – film dyplomowy opowiadający o parze młodych Ukraińców podróżujących przez Polskę do Szwecji. Znalazł się w gronie dziewięciu najlepszych światowych produkcji, które podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Cannes 2013 walczyły o Złotą Palmę w kategorii filmów krótkometrażowych. Był to jednocześnie pierwszy w historii kinematografii polskiej krótkometrażowy film fabularny, który uzyskał nominację do tej nagrody. Olena zdobył również nagrodę dla najlepszego filmu konkursu World Shorts & Short Anima na Sopot Film Festival. Elżbieta Benkowska jest ubiegłoroczną laureatką Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jako pierwsza w historii tego wyróżnienia otrzymała podwójną nagrodę: przyznaną przez kapitułę oraz przez czytelników portalu gazeta.pl.
  • Matka, reż. Łukasz Ostalski – film nagrodzony m.in. na 13. Odense International Film Fesitval w Danii, 43. MFF MOLODIST w Kijowie; 43. MF Filmów Krótkometrażowych w Tampere w Finlandii, w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, Pula Film Festival w Chorwacji, Węgiel Student Film Festiwal, wyróżniony przez Jury Konkursu Młodego Kina 38. Gdynia – Festiwal Filmowy oraz Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych na Yerevan International Film Festival w Armenii.
  • One, reż. Marta Grabicka – film zakwalifikowany m.in. do Konkursu Młodego Kina 38. Gdynia – Festiwal Filmowy oraz do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych 32. Koszalińskiego Festiwalu Młodzi i Film, do konkursu na 10. Węgiel Student Film Festiwal oraz prezentowane na Festiwalu Eureka.
  • Prawdziwy miód, reż. Sławomir Witek – film zakwalifikowany m.in. do konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty oraz do pokazu filmów szkół filmowych podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, wyróżniony w konkursie głównym 10. Węgiel Student Film Festiwal.

Pokaz kinowy Konfrontacje: 4 X Gdyńska Szkoła Filmowa
27 marca 2014 roku, o godzinie 18.00
Aula 1.43 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego
Ul. Wita Stwosza 55
Gdańsk

Dodaj komentarz