Koncerty Artura Rubinsteina w Carnegie Hall

Nakładem Międzynarodowej Fundacji Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Łodzi ukazała się książka dotycząca jednego z największych pianistów, łodzianina i artysty o światowej renomie, Artura Rubensteina, której autorem jest pianista młodego pokolenia, Szymon Kowalski.

Szymon Kowalski, „Koncerty Artura Rubinsteina w Carnegie Hall", okładka (źródło: mat. prasowe)

Szymon Kowalski, „Koncerty Artura Rubinsteina w Carnegie Hall", okładka (źródło: mat. prasowe)

Wieloletnia fascynacja pianisty młodego pokolenia, Szymona Kowalskiego, jednym z największych pianistów, Arturem Rubinsteinem, artystą o niespożytej energii twórczej i wyjątkowej miłości do muzyki klasycznej, zaowocowała publikacją, która opisuje koleje życia muzyka, powołując się nie tylko na znane już pamiętniki Artura Rubinsteina pt. Moje młode lata oraz Moje długie życie, ale przede wszystkim na publikacje mniej znane i na pierwszy rzut oka mało znaczące dla głębszego poznania osoby Artura Rubinsteina. W efektowny sposób, prostym i bardzo przystępnym językiem autor przeprowadza czytelnika od pierwszych dziecięcych koncertów w fabrycznej Łodzi, wprost do jednej z największych sal koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall. Zebrany i opublikowany po raz pierwszy w całości wykaz wszystkich koncertów Artura Rubinsteina w tej sali (było ich w sumie aż 130), dopełnia obrazu artysty jako jednego z największych muzyków wszech czasów. Poziom artystyczny jego koncertów, a także niespotykana frekwencja i zainteresowanie publiczności, to wzór dla kolejnych pokoleń muzyków po dziś dzień. Publikacja Szymona Kowalskiego, jednego z przedstawicieli najmłodszej generacji pianistów, ze względu na swoją prostotę formy i języka, jest doskonałą okazją, aby przypomnieć osobę Artura Rubinsteina nie tylko muzykom, ale przede wszystkim osobom nie związanym bezpośrednio ze światem sztuki i muzyki klasycznej.

Pianista Szymon Kowalski określany jest mianem jednego z najbardziej obiecujących polskich artystów młodego pokolenia. Otrzymał wiele nagród poświęconych m.in. Fryderykowi Chopinowi, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Karolowi Szymanowskiemu, Arturowi Rubinsteinowi. Jego repertuar koncertowy obejmuje utwory kompozytorów od baroku do XXI wieku. Z licznymi koncertami występuje w całej Europie (m.in. Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Włochy). Obok licznych recitali fortepianowych pianista zaangażowany jest w wiele przedsięwzięć artystycznych mających na celu propagowanie klasycznej muzyki fortepianowej. Od kilku lat czynnie angażuje się w pracę z dziećmi i młodzieżą, prowadząc warsztaty pianistyczne oraz koncerty edukacyjne, podczas których przybliża młodej publiczności szczegóły z życia wielkich kompozytorów oraz wykonuje ich utwory. W latach 2009-2012 zarejestrował 100 autorskich audycji radiowych ABC Muzyki Fortepianowej. Ponadto, Szymon Kowalski jest również utalentowanym fotografem i publicystą.

Szymon Kowalski (źródło: mat. prasowe)

Szymon Kowalski (źródło: mat. prasowe)

Szymon Kowalski – Koncerty Artura Rubinsteina w Carnegie Hall
Wydawca: Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi

Dodaj komentarz