Afryka we Wrocławiu – Dni Kultury Afrykańskiej Freaki Afryki

Od 10 do 12 kwietnia we Wrocławiu będą trwały Dni Kultury Afrykańskiej Freaki Afryki.

Gaspard Conde, „Freaki Afryki" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gaspard Conde, „Freaki Afryki" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzy dni wypełnione koncertami, spotkaniami, opowieściami, pokazami slajdów, wystawami, warsztatami tanecznymi oraz bębniarskimi prezentujące kulturę czarnego lądu, składają się na pierwsze we Wrocławiu Dni Kultury Afrykańskiej.

Podczas imprezy będzie można posłuchać tradycyjnej muzyki z Afryki Zachodniej, zobaczyć towarzyszący jej taniec, dowiedzieć jak się żyje Gwinejczykowi w Polsce oraz jak wygląda Afryka oczami białego. W ramach wydarzenia odbędzie się także pokaz zdjęć i filmów z podróży, a chętni będą mogli zagrać na bębnie czy zatańczyć w rytm muzyki na żywo. Koncerty odbędą się w Klubie Łykend, natomiast pozostałe punkty programu w Klubie Pod Kolumnami.

W ramach Dni Kultury Afrykańskiej wystąpią zespoły oraz tancerka:

 • Foliba
  Zespół Foliba to wrocławska grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu Afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. Energetyczne rytmy i żywiołowy taniec w klimacie podzwrotnikowym. Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in.: djembe, dundun’y, balafon, shekere. Te z pozoru proste instrumenty urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem. Zespół w składzie: Łukasz Dembiński, Dariusz Mikłasz, Sławomir Janus, Jędrzej Kuziela, Aneta Szlacheta ma w swoim bagażu niemało doświadczeń, ponad 200 koncertów w Polsce i za granicą oraz niezliczoną ilość warsztatów tanecznych i bębniarskich. Fascynacja afrykańską muzyką i tańcem prowadzi co poniektórych jego członków aż do źródeł na Czarnym Lądzie.
 • Gaspard Conde (Gwinea)
  Bębniarz, mistrz w sztuce gry bębnach dundun i djembe, znakomity artysta i doświadczony pedagog tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Urodził się w Konakry, stolicy Gwinei. Od 2008 roku na stałe pracuje w Polsce. Kierownik muzyczny gwinejskiego Balletu Sourakhata, współtwórca grupy Tourekounda. Przygodę z bębnami rozpoczął w wieku 11 lat, w zespole baletu Saamato de Guinee. Następnie wstąpił do baletu Sourakhata, aby uczyć się gry od gwinejskich mistrzów. Z czasem sam stał się nauczycielem i dyrektorem muzycznym baletu Sourakhata. W 2008 roku Gaspard przyjechał do Polski na zaproszenie Kuby Pogorzelskiego, który wcześniej odwiedził Conakry by szkolić się u boku mistrza Conde. Przez 5 lat współpracował z firmą i grupą perkusyjną Strefa Rytmu, gdzie udzielał lekcji gry na bębnach, szkolił muzyków i członków zespołu. Obecnie prowadzi własną szkołę gry na bębnach afrykańskich, opracowuje materiały szkoleniowe, prowadzi zespół muzyczny, koncertuje. Poprzez swoją muzykę przybliża Polakom tradycje i kulturę Gwinei.
 • Sewa Kaffo
  Sewa Kaffo oznacza Szczęśliwą Grupę. Zespół powstał w 2014 roku, w ramach projektu Muzyka Świata w przestrzeniach Wrocławia organizowanego przez Tkliwi Nihiliści Records. Muzyka zespołu oscyluje w stylach Etno, Folk, Jazz, World Music. Magiczna mieszanka brzmień instrumentów takich jak kora (zachodnio-afrykańska harfa), indyjska tabla, kontrabas, saksofon i gitara zabiera słuchacza w muzyczną podróż dookoła świata. Alinga Sewa-Bądźmy szczęśliwi to pierwszy utwór grupy zwracający uwagę na fundamentalne problemy dzisiejszych czasów, nawołuje do szczęścia i radości. Pierwsza płyta zespołu zaplanowana jest na wiosnę tego roku (Tkliwi Nihiliści Records).
 • Aneta Szlacheta
  Tancerka inspirująca się kulturą i tradycyjną muzyką Afryki Zachodniej –nierozerwalnie związaną z tańcem, a w szczególności tradycyjnymi rytmami grupy etnicznej Malinke oraz nowoczesnymi choreografiami baletowymi (grup Malinke, Susu).

Dni Kultury Afrykańskiej Freaki Afryki
Od 10 do 12 kwietnia 2014 roku
Klub Łykend, Klub Pod Kolumnami
Wrocław

Dodaj komentarz