Dorota Chilińska o egzystencjalnej otchłani

Od 4 kwietnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Doroty Chilińskiej pt. Otchłań.

Dorota Chilińska, „Otchłań” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Chilińska, „Otchłań” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Otchłań składa się z dwóch instalacji wideo. Jedną z nich tworzy obiekt, przypominający swoim kształtem studnię lub lustro, który zawiera obraz nagiej, zwiniętej jak embrion kobiety. Druga instalacja pokazuje codzienny cykl słońca. Kiedy słońce na jednym obrazie zachodzi i gaśnie, natychmiast w drugim wstaje. Całość opowiada o wędrówce duszy, o cyklach życia – śmierci – życia, umieraniu i ponownym odradzaniu.

U Doroty Chilińskiej otchłań to głęboka, owalna studnia, naczynie skrywające w swoim wnętrzu nagą, embrionalną postać artystki. Archetypiczna macica dająca i zabierająca życie. Ta która rodzi i ta, która uśmierca. Ta która jest przestrzenią i pustką. Ta, która zawiera w sobie jednocześnie wszystko i nic. I w niej zanurzona pływa ta dojrzała kobieta będąca zarazem naczyniem i zawartością. W jakiś magiczny sposób przekształca materię i sama jest przekształcana. Jest procesem formy i formami procesu. Kolejne narodziny i kolejne śmierci. Zachody i wchody słońca. Światło i cień. I tak od niemającego początku czasu. Dusza, świadomość, atman, ja – wędrują przez różne światy wsysając w siebie miliony bytów, które napotykają. Koło powtórnych narodzin i powtórnych śmierci wciąż się staje.

Katarzyna Lewandowska

Dorota Chilińska – artystka wideo, urodzona w 1975 roku. Ukończyła studia w pracowni Wojciecha Bruszewskiego, w Zakładzie Plastyki Intermedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych, UMK. Dorota Chilińska zajmuje się wideo i wideo instalacją. Współpracowała z Andrzejem Wasilewskim tworząc wspólnie konceptualny projekt Error badający kody kulturowe. Obecnie zajmuje się głównie filmem dokumentalnym i artystycznym. Prowadzi Pracownię Multimediów w Zakładzie Plastyki Intermedialnej w Toruniu.

Kuratorka: Katarzyna Lewandowska

Dorota Chilińska, Otchłań
Wernisaż: 4 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 11 maja 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz