Ona nie kocha Dmowskiego – Rewolucja 1905

25 marca o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście odbędzie się dyskusja z twórcami publikacji Rewolucja 1905.

„Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie; to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym. Ta lekcja historii opowiedziana zostanie na wtorkowym spotkaniu, 25 marca w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. Organizatorzy zapraszają do dyskusji z twórcami publikacji Rewolucja 1905 – Izabelą Desperak, Hanną Gill-Piątek i Wiktorem Marcem.

Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej to próba opowiedzenia o przeszłości w sposób inny, niż ten znany ze szkolnych podręczników czy kolorowych dodatków historycznych. Książka pokazuje, że historia nie toczy się tylko w pałacach i na salonach, lecz również na ulicach i placach, w fabrykach, czy w chłopskich zagrodach. Lekcja rewolucji 1905 jest wciąż aktualna.

Rewolucja praktycznie nie istnieje w pamięci zbiorowej, gdyż nie daje się w prosty sposób wpisać w historię narodowowyzwoleńczych zrywów z okresu rozbiorów (…). Wywiad z Izabelą Desperak i Martą Sikorską-Kowalską dotyczący pozycji kobiet na przełomie wieków zawiera wiele interesujących faktów, często nieznanych i szokujących dla XXI-wiecznego odbiorcy. Rozmówczynie ukazują bowiem, że sytuacja kobiet była podówczas bez porównania trudniejsza niż mężczyzn – i to nie tylko w grupach robotniczych, w których kobiety pracowały za dużo niższą stawkę oraz niejednokrotnie padały ofiarami molestowania i innych nadużyć ze strony majstrów.

Piotr Kuligowski

Izabela Desperak – socjolożka, zajmuje się gender studies i herstorią. Adiunkt w Katedrze Socjologii Polityki i Moralności Uniwersytetu Łódzkiego.

Hanna Gill-Piątek – działaczka społeczna i polityczna, graficzka. Felietonistka Przekroju, Dziennika Opinii, Dziennika Łódzkiego, Dużego Formatu i współautorka książki Bieda. Przewodnik dla dzieci.

Wiktor Marzec – łodzianin, socjolog i filozof. W ramach pracy nad rozprawą doktorską na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (CEU) bada procesy mobilizacji politycznej i emancypacji intelektualnej w okresie rewolucji 1905.

Debata Ona nie kocha Dmowskiego – Rewolucja 1905
25 marca 2014 roku, o godz. 18.00
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście
ul. Nowe Ogrody 35, II p.
Gdańsk

Dodaj komentarz