• 2014-03-24

Koncert Zbigniewa Preisnera zainauguruje działalność ICE Kraków

16 i 17 października, z okazji otwarcia krakowskiego Centrum Kongresowego ICE, odbędzie się koncert jednego z najlepszych polskich kompozytorów – Zbigniewa Preisnera.

Centrum Kongresowe ICE Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centrum Kongresowe ICE Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Będzie ono głównym operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków. Nowoczesne i wielofunkcyjne centrum będzie się mieścić w samym sercu Krakowa. Instytucja umożliwi kompleksową i profesjonalną organizację kongresów, konferencji oraz innych spotkań, a także festiwali, koncertów, przedstawień teatralnych, projekcji filmowych i innych wydarzeń.

Zbigniew Presiner jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów, zwłaszcza na polu muzyki filmowej. Z okazji uroczystego otwarcia Centrum Kongresowego ICE Kraków Preisner przyjął propozycję skomponowania utworu specjalnie na tę okazję. Mottem, które obrał sobie kompozytor jako hasło przewodnie do stworzenia multimedialnego widowiska są słowa Tu i teraz. 2014. [...] Dzieło wokalno-instrumentalne Preisnera zostanie wykonane przez orkiestrę, chór mieszany i chór męski oraz przez światowej sławy solistów – zarówno wokalistów, jak i instrumentalistów, którzy zostali zaproszeni specjalnie do tego projektu. W ICE Kraków wystąpią także krakowscy artyści. Będzie to pierwszy projekt kompozytora, do którego teksty zostaną napisane przez autora współczesnego i wykonywane będą w języku polskim. Koncert ten będzie multimedialnym widowiskiem z użyciem dużego aparatu wykonawczego, jak również z wykorzystaniem nowoczesnych technologii dostępnych w Centrum Kongresowym ICE Kraków – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Zbigniew Preisner urodził się 20 maja 1955 roku w Bielsko-Białej. Uczył się grać na gitarze i fortepianie. Studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako kompozytor Preisner współpracował z takimi reżyserami jak m. in. Krzysztof Kieślowski (muzyka do cyklów Dekalog I-IX, Trzy kolory, Bez końcaPodwójne życie Weroniki), Agnieszka Holland (Europa, Europa, Olivier, Olivier, Tajemniczy ogród), Magdalena Łazarkiewicz (Przez dotyk, Ostatni dzwonek), Louis Malle (Skaza) oraz z wieloma reżyserami francuskimi i amerykańskimi. Kompozytor podjął współpracę z wybitnym polskim pianistą Leszkiem Możdżerem, której efektem było skomponowanie 10 łatwych utworów na fortepian oraz kilku utworów do filmów (m.in. Aberdeen i Dziwne ogrody). Razem współpracowali w 2005 roku z Davidem Gilmourem – liderem i gitarzystą zespołu Pink Floyd – przy jego solowym albumie On An Island. Trzykrotnie, kolejno w latach 1991, 1992 oraz 1993 został wyróżniony tytułem Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej, przyznawanym przez Stowarzyszenie Krytyków w Los Angeles.

Jest dwukrotnym laureatem najpoważniejszej europejskiej nagrody filmowej Cezara: w roku 1995 (za muzykę do filmu Trzy kolory: Czerwony Krzysztofa Kieślowskiego) i 1996 (za kompozycję do filmu Jeana Beckera Élisa). W 1997 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlińskim za Wyspę przy ulicy ptasiej Sørena Kragh-Jacobsena. Kilkakrotnie był nominowany do Złotego Globu: w 1992 roku za muzykę do filmu Zabawa w Boga oraz 1994 za Trzy kolory. Niebieski. 3 maja 2012 roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej. Obecnie kompozytor pracuje we własnym studiu pod Krakowem.

Koncert inauguracyjny Zbigniewa Preisnera
16 i 17 października 2014 roku
Centrum Konferencyjne ICE
ul. Marii Konopnickiej 17
Kraków

Dodaj komentarz