• 2014-03-24

Znane są pierwsze tytuły z Planete+ Doc Film Festival

Znane są pierwsze filmy, które zostaną zaprezentowane na 11. edycji Planete+ Doc Film Festival, w dniach od 9 do 18 maja. Projekcje odbędą się w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) we Wrocławiu.

Planete+ Doc Film Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Planete+ Doc Film Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Planete+ Doc Film Festival to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Podczas tegorocznej edycji widzowie zobaczą przeszło 150 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, a do Warszawy i Wrocławia przyjedzie ponad 70 twórców (reżyserów, producentów, operatorów) i bohaterów filmów pokazywanych na festiwalu. Projekcjom w obu miastach będą towarzyszyć m. in.: debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty i imprezy muzyczne, warsztaty, wykłady mistrzowskie.

W międzynarodowym konkursie głównym o Nagrodę Millennium zawalczą najlepsze i najciekawsze filmy dokumentalne z całego
świata wyprodukowane w ostatnim roku, w tym nowości z Wenecji, Locarno, Berlinale i Sundance:

  • Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?, reżyseria: Michel Gondry – animowana rozmowa reżysera z jednym z najsłynniejszych współczesnych myślicieli, Noamem Chomskym.
  • Uciekinier z Nowego Jorku, reżyseria: Michael Obert – o Louisie Sarno, przyjacielu Jima Jarmusha, który ćwierć wieku temu porzucił życie w Nowym Jorku i zamieszkał w afrykańskiej dżungli.
  • Podejrzany: Ai Weiwei, reżyseria: Andreas Johnsen – o jednym z najsłynniejszych żyjących artystów, Ai Weiweiu.
  • Brakujące zdjęcie, reżyseria: Rithy Panh – wstrząsająca filmowa rekonstrukcja zbrodni popełnionych przez Czerwonych Khmerów, pokazana za pomocą glinianych figurek, nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w dniach od 16 do 18 maja odbędzie się weekend z festiwalem Planete+ Doc, w ramach którego wybrane filmy z tegorocznego programu zostaną pokazane jednocześnie w 10 miastach w Polsce. Dzięki temu nowatorskiemu i unikalnemu na skalę europejską projektowi tysiące widzów będą mogły wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce. Dodatkowo pokazom wybranych filmów będą towarzyszyć debaty z udziałem ekspertów, dziennikarzy, publicystów i ludzi świata filmu, organizowane w kilku miastach w Polsce we współpracy z Krytyką Polityczną.

Jednym z najważniejszych filmowych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu Planete+ Doc będzie obszerna retrospektywa dokumentalnej twórczości Michela Gondry’ego. Widzowie, którzy znają francuskiego reżysera głównie jako twórcę kultowych fabularnych obrazów (Zakochany bez pamięci, Jak we śnie, Dziewczyna z lilią), będą mogli poznać również jego filmy dokumentalne; wśród nich najnowszy, pokazywany na Berlinale Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?, jak również Cierń w sercu i Block Party. Podczas festiwalu odbędzie się także przegląd krótkometrażowych filmów zrealizowanych przez Gondry’ego oraz tel dpedysków, które stworzył między innymi dla: Björk, The Chemical Brothers, Daft Punk, Rolling Stonesów, Radiohead, Kylie Minogue czy The White Stripes. 10 maja w stołecznej Kinotece reżyser poprowadzi warsztaty tworzenia teledysków muzycznych.

Na festiwalu, który rozpoczął karierę Królika po berlińsku Bartka Konopki nie zabraknie również polskich filmów. Wyjątkowym wydarzeniem będzie retrospektywa twórczości Jacka Bławuta – pierwszy w historii tak obszerny przegląd twórczości
wybitnego polskiego dokumentalisty, który obejmie nie tylko stworzone przez niego filmy dokumentalne, ale także filmy jego uczniów oraz te obrazy, w których wystąpił jako aktor lub przy których pracował jako operator zdjęć (m. in. Dekalog, Dziesięć Krzysztofa Kieślowskiego, Życie wewnętrzne Marka Koterskiego).

Planete+ Doc Film Festival
od 9 do 18 maja 2014 roku

Kinoteka, ul. Plac Defilad 1
Iluzjon, ul. Ludwika Narbutta 50a
Warszawa

Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 64A
Wrocław

Dodaj komentarz