Natalia Bażowska wobec Id

Do 10 maja w warszawskiej Galerii m² można oglądać wystawę prac Natalii Bażowskiej pt. Id.

Natalia Bażowska, „Monolog”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Bażowska, „Monolog”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Bażowska o wystawie Id:

W świecie kierowanym przez Id zaspokajane są przyjemności, dążenie do zadowolenia jest najsilniejszym motorem działania. Id jest tą częścią nas, która nie do końca uświadamiana rządzi nami, manipulując tak, aby spełnić swoje zachcianki. Jeśli zaczniemy szukać pod hasłem id pojawi sie także kolejne znaczenie – dowód tożsamości.

Natalia Bażowska jest artystką, dla której sztuka nie może być oderwana od życia. Jej ściśle zdefiniowana postawa artystyczna wynika z obserwacji otoczenia, jak i wiedzy z zakresu psychiatrii (2010 r., doktorat ŚUM). W 2012 r. uzyskała Stypendium Ministra Kultury pracując nad dyplomem (ASP Katowice) poruszającym zagadnienie życia jako ciągłej wędrówki (wyróżnienie, obrona w formie wystawy, CSW Kronika, Bytom). W ramach dyplomu powstała również instalacja Rodzisko (Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego, poparcie fundacji Rodzić po Ludzku). Projekt ten, opierając się na zagadnieniach terapii rebirthing ‘u, umożliwiał ponowne przeżycie jednej z najważniejszych podróży życia – narodzin. Fascynuje ją egzystencja praktycznie w każdej płaszczyźnie – podłoże psychiczne jak i fizjologia ciała. Odzwierciedleniem tych zainteresowań był m.in. udział w projekcie Replikantki (2010, BWA, Katowice) oraz Grenzgänger (2011, Marke.6, Neuen Museum, Weimar).

Obserwacje zachowań zwierząt w ich naturalnym środowisku w połączeniu ze zdobytą wiedzą medyczną umożliwiają Bażowskiej odnajdowanie podobieństw pomiędzy światem ludzi i zwierząt. Dzięki temu powstała wystawa Pokój do rozmawiania ze zwierzętami (Rondo Sztuki, Katowice, obraz Spotkanie wygrał Artystyczną Podróż Hestii). Podobną problematykę poruszała w przypadku wystawy Ktokolwiek widział? Ktokolwiek wie? (CSW Kronika Bytom). W lutym 2013 r. wzięła udział w wystawie Mleczne zęby (BWA Katowice). W ramach projektu stworzyła Młode, pochodzące z jej dziecięcych leśnych fantazji.

Prace Bażowskiej można odczytywać zarówno w sposób intelektualny, jak i czysto intuicyjny. Sama o swojej twórczości mówi:

Ponieważ tworzenie jest dla mnie najswobodniejszą formą wypowiedzi, staram się wybierać tematy dla mnie ważne, spostrzeżenia, którymi bardzo chcę się podzielić z odbiorcami moich prac.

Natalia Bażowska, Id
Wystawę można oglądać do 10 maja 2014 roku
Galeria m²
ul. Oleandrów 6
Warszawa

Dodaj komentarz