• 2014-03-24

Pierwsze szczegóły 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w okresie od 24 lipca do 3 sierpnia. Zostanie na nim pokazanych około 340 filmów (w tym około 180 pełnometrażowych).

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty (źródło: materiały prasowe organizatora)

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostaną pokazane premierowo niekonwencjonalne, autorskie filmy, poszukujące nowych form wyrazu. W konkursie znalazło się między innymi dzieło angielsko-amerykańskiego duetu eksperymentatorów Bena Riversa i Bena Russella – A Spell To Ward Off the Darkness, nagrodzony na festiwalach w Kopenhadze i Turynie, hybrydowy dokument o szukaniu duchowości we współczesnym świecie, oraz Huba, najnowszy, pokazywany na Berlinale film Anki i Wilhelma Sasnali, egzystencjalny portret potrójny: mężczyzny na skraju śmierci, młodej matki i wrzeszczącego niemowlęcia.

Nowatorskie, kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W programie między innymi nagrodzony na festiwalu w Wenecji debiut szwedzkiej artystki Anny Odell The Reunion – wielopiętrowy film rozpięty pomiędzy fabułą, dokumentem a performancem oraz hiszpański Creator of the Jungle Jordiego Morató, portret owładniętego manią tworzenia i destrukcji, ludowego artysty, od 45 lat budującego skomplikowane labirynty i ruchome, ekscentryczne konstrukcje.

Po raz kolejny w ramach festiwalu odbędą się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkich. Nową sekcją konkursową, skierowaną do wrocławskiego środowiska filmowego i artystów sztuk wizualnych, jest Powiększenie.

W ramach festiwalu odbędą się również pokazy specjalne przeboju tegorocznego Berlinale, błyskotliwej, paradokumentalnej farsy Porwanie Michela Houellebecqa Guillaume’a Nicloux o sfingowanym porwaniu znakomitego pisarza oraz nagrodzonego za reżyserię na Sundance FF brytyjskiego dokumentu 20 000 dni na Ziemi Iaina Forsytha i Jane Pollard, którego bohaterem jest charyzmatyczny muzyk, wokalista i pisarz Nick Cave.

W Panoramie ponownie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, między innymi hiszpański zdobywca Złotego Lamparta w Locarno Story of My Death Alberta Serry – niezwykły portret epok Oświecenia i Romantyzmu, którego punktem wyjścia jest spotkanie Casanovy i księcia Draculi. Zaprezentowana zostanie również produkcja Child of God Jamesa Franco, który tym razem przenosi na duży ekran prozę Cormaca MacCarthy’ego.

Tematem szóstej edycji sekcji Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą efekty specjalne. Wraz ze specjalistą ze studia Platige Image, producentem efektów specjalnych Krzysztofem Szulcem, organizatorzy cyklu przyjrzą się zarówno wysokobudżetowym blockbusterom, jak i filmom zrealizowanym za niewielkie pieniądze. Gościem festiwalu będzie również pionier analogowych efektów specjalnych w polskim kinie Janusz Król.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocnego szaleństwabędzie kaseta VHS. W programie znalazły się dokumenty o maniakach VHS i zjawisku VHS-manii, filmy wprowadzone do dystrybucji tylko na wideo (jak kultowe horrory z lat 80.), home movies, czy filmy kręcone współcześnie i przeznaczone do odbioru właśnie na VHS.

Wydarzeniem festiwalu będzie przegląd jednej z najciekawszych współczesnych kinematografii – nowego kina Grecji, w której mimo kryzysu gospodarczego, pojawiła się grupa filmowców, tworzących oryginalne, doceniane na całym świecie produkcje. W programie znalazły się znane już filmy, które ukształtowały myślenie o greckiej fali filmowej (KiełAttenberg) oraz dzieła w Polsce nie prezentowane, jak Luton Michalisa Konstantatosa.

W sekcji Po Nowej Fali zostaną zaprezentowane rzadko pokazywane w Polsce dzieła mistrzów francuskiego kina lat 70. i 80., przedłużających dokonania reżyserów nowofalowych, często jeszcze bardziej eksperymentalne wobec narracji i formy. W programie między innymi legendarny film Jeana Eustacha Mama i dziwkaI Can No Longer Hear the Guitar Philippe’a Garrela czyLoulou Maurice’a Pialata.

Sprzedaż karnetów festiwalowych rozpoczęła się 19 marca na stronie internetowej festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty
Od 24 lipca do 3 sierpnia 2014 roku
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz