• 2014-03-24

Generał Józef Bem – bohater dwóch narodów

27 marca o godzinie 17.00 w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska w Białymstoku profesor Norbert Kasparek wygłosi wykład zatytułowany Generał Józef Bem i jego legenda.

„Generał Józef Bem i jego legenda” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Generał Józef Bem i jego legenda” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żądam od was bezwarunkowego posłuszeństwa. Kto nie posłucha, będzie rozstrzelany. Potrafię także nagradzać.

Tymi słowami zwrócił się, na pierwszej odprawie, generał Józef Bem do węgierskich żołnierzy w 1849 roku, w dodatku po niemiecku. A następnie został ich bohaterem narodowym. Legendzie generała Bema poświęcony będzie wykład w Muzeum Wojska w Białymstoku.

Co spowodowało, że szorstki w obyciu, groteskowo wyglądający oficer z poparzoną twarzą został bohaterem dwóch narodów? Na pewno nieprzeciętny talent dowódczy, który ujawnił się podczas wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku, gdy dowodził 4. baterią lekkokonną. Doświadczenia te sprawiły, że podczas powstania węgierskiego (1848–1894) dowodząc ośmiotysięcznym korpusem wielokrotnie pokonywał liczniejsze siły rosyjskie i austriackie.

Józef Bem to nie tylko zdolny oficer, lecz również wynalazca. Pracował nad udoskonaleniem broni rakietowej. Właśnie podczas eksperymentów z paliwem rakietowym poparzył sobie twarz. Nie powstrzymało go to jednak od dalszych prac. Stworzył rakiety, które raziły przeciwnika odłamkami i wykorzystał je podczas działań wojennych. Skonstruował też specjalne działo do miotania rakiet.

Te i inne ciekawostki z życia generała Bema będą tematem wykładu, który wygłosi profesor Norbert Kasparek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Wykład Generał Józef Bem i jego legenda
27 marca 2014 roku, godzina 17.00
Sala Rycerska Muzeum Wojska
Białystok

Dodaj komentarz