• 2014-03-22

Smak przedmiotu?

Od 8 do 13 kwietnia Centrum Designu Gdynia zaprasza do posmakowania pomorskich produktów w Loftino (Opificio 31) przy via Tortona 31 w Mediolanie.

Aenoform – Teardrop (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aenoform – Teardrop (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Smak przedmiotu pod kuratelą grupy projektowej razy2 przedstawi produkty pomorskich projektantów w oryginalny, niekonwencjonalny sposób – poprzez ich zapach i smak…

[...] Smak ma kształt – powiedział, jednocześnie schylając się nad patelnię. Chciałem aby smak tego kurczaka był spiczasty, a wyszedł niestety obły. Spojrzał na mnie nadal się czerwieniąc. To znaczy, on jest prawie kulisty, podkreślił. Nie mogę tego podać jeśli nie będzie miało kropek. [...]

Kiedy czegoś próbuję o intensywnym smaku, czuję to dokładnie w moich opuszkach palców, czuję wagę, teksturę, czy ten kształt jest zimny, czy ciepły, dosłownie wszystko – zupełnie jakbym dotykał przedmiotu. Uniósł ręce. Oczywiście tu nic nie ma. Powiedział, patrząc na swoje dłonie. To nie jest iluzja, ponieważ ja to odczuwam. [...]

Człowiek, który posmakował kształt, fragment rozdziału I., Richard E. Cytowic, M. D., MIT Press 2003

Książka Richarda E. Cytowica, a w szczególności przytoczony fragment stał się podstawą do stworzenia koncepcji wystawy promującej projektantów z Pomorza, która w dniach 8-13 kwietnia prezentowana będzie w Mediolanie podczas Milan Design Week 2014. Wydarzenie co roku przyciąga tysiące wystawców i setki tysięcy zwiedzających z całego świata, którzy przez kilka dni trwania festiwalu oglądają dobre wzornictwo. Mediolan na tydzień zmienia się w stolicę designu, będącą nie tylko wizytówką najświeższych trendów, ale głównie miejscem spotkań i wymiany wiedzy projektantów, architektów i pasjonatów wzornictwa.

Centrum Designu Gdynia, jednostka wspierająca rozwój przemysłu kreatywnego na Pomorzu, wspólnie z grupą projektową razy2, wybrało 12 produktów z Pomorza, które zaprezentowane zostaną podczas Milan Design Week 2014. Organizatorzy chcą pokazać, że Pomorze to inkubator, w którym rozwijają się śmiałe przedsięwzięcia i unikatowe pomysły. Wybrane produkty to dorobek, między innymi, firm mieszczących się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, takich jak Aeonform – producent trumien i urn, zdobywca Creative Business Cup 2013 czy Flowair – producent nagrzewnic, zdobywca nagrody Dobry Wzór 2013. Zaprezentowane zostaną również projekty takich firm jak Creme Cycles, Malafor, Grupa None, Interior Records, Siled, Studio 1:1, TABANDA, Witamina D projekt, oraz Studio LOKO we współpracy z Andervision.

Wystawa, której celem jest promocja pomorskich projektantów i firm z sektora kreatywnego, jest opowieścią o produktach w języku niewerbalnym. Każdy z przedmiotów zostanie zaprezentowany również w formie specjalnie skomponowanej potrawy. Pożywienie staje się syntetycznym i uniwersalnym przedstawieniem cech obiektu. Na wystawie będzie można swobodnie rozsmakować się m.in. w cieple grzejnika, szybkości roweru, świetle lampy ulicznej, wygodzie mebli, czy doświadczeniu dziecięcej zabawy.

To eklektyczne zestawienie smaku z przedmiotem ma również na celu podkreślenie szerokiego spektrum działań pomorskich projektantów i producentów. Na ekspozycji można obejrzeć produkty zarówno jednostkowe jak i produkowane w setkach egzemplarzy, wzbogacające wnętrze jak i techniczne – wszystkie zaprojektowane w interdyscyplinarnych zespołach.

Prezentacja twórczości pomorskich projektantów podczas Milan Design Week 2014 możliwa jest dzięki realizacji projektu Wspieranie międzynarodowej aktywności przedsiębiorców z Pomorza poprzez udział w targach branżowych. Let’s EXPO! 2, współfinansowanego przez Miasto Gdynię oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po ekspozycji w Mediolanie, wystawa zostanie zaprezentowana w trakcie 7. edycji festiwalu Gdynia Design Days.

Smak przedmiotu podczas Milan Design Week 
8-13 kwietnia 2014 r.
Loftino (Opificio 31), via Tortona 31
Mediolan

Dodaj komentarz