• 2014-03-22

Nowa opera w wykonaniu młodych kompozytorów

4 kwietnia w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach niezależnego projektu Opera 2014  – Jak brzmi nowa opera? będzie można zobaczyć i usłyszeć opery Kepler i .

Opera 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opera 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publiczność będzie miała okazję poznać dwie odsłony oper autorstwa młodych kompozytorów, powstałych w ciągu zeszłego roku. Wykonają je młodzi artyści – studenci i absolwenci UMFC w Warszawie.

Każda z oper jest zupełnie inna, jednak to co łączy kompozytorów,  to odważne sięganie po różnorodne środki ekspresji, by zaprezentować nowe spojrzenie na operę. Dzięki temu powstały dzieła o zdecydowanej wymowie artystycznej i wyrazistym przesłaniu. Młodzi artyści szukając własnej drogi do uwspółcześnienia tej przebogatej formy sztuki, odchodzą również od tradycyjnej scenografii. Integralną częścią prapremierowego wykonania Keplera i będą wizualizacje.

Kepler Andrzeja Karałowa to ulotna, dźwiękowa wizja do libretta Macieja Papierskiego. Ta futurystyczna opowieść podejmuje zawsze aktualne pytania o miejsce człowieka w świecie. Opera powstała z myślą o integracji kilku dziedzin sztuki. Połączenie wizualizacji z muzyką oraz teatralnością gatunku opery pozwala na osiągnięcie nowych form ekspresji. Fabuła utworu mówi o naszym stosunku do świata oraz nawiązuje do odkrycia planety podobnej do Ziemi. Ludzie śnią o nowym, utopijnym, szczęśliwym miejscu. Jednak okazuje się, że człowiek sam nie jest w stanie zagwarantować sobie szczęścia. Zdaje sobie sprawę, że jest kimś mniejszym od świata, który go otacza i wszelkie wizje nowego świata prowadzą do tych samych rozterek i nieszczęść. Kilkudziesięciominutowa opera utrzymana jest w konwencji ekspresjonistycznej z wyeksponowaniem aspektu kolorystyki muzyczno-wizualnej. Prócz tradycyjnego instrumentarium do orkiestry kameralnej włączone zostały organy hammond.

Wą op. 61 Marcina Piotra Łopackiego, muzyczne ujęcie tekstu samodramatu znanego poety, Mirona Białoszewskiego, jest zaś studium przemian, których doświadcza ludzka psychika poddana manipulacji. Troje bohaterów (Jaktrupblada, Podejrzewacz się, Nawracacz na Wątrobę) uwikłanych jest w wyimaginowany konflikt swoich absurdalnych racji. Postaci ewoluują i próbują nawiązać dialog. Zostaje on jednak wchłonięty przez bezkompromisowe WĄ i narastający lęk bohaterów. Każdej racji towarzyszy inny rodzaj motywu muzycznego. Tych kontrastujących ze sobą motywów jest kilkanaście. Dramaturgia muzyczna stopniowo pobawia się kontrastowości, zmierzając, tak jak i akcja dramatu do finalnego punktu: WĄ. Prapremiera odbyła się we wrześniu 2013 w Warszawskiej Operze Kameralnej, na deskach UMFC będzie można zobaczyć jej wznowienie.

Opera 2014  – Jak brzmi nowa opera?
4 kwietnia 2014 roku, godz. 20.00
Sala koncertowa UMFC
Warszawa

Dodaj komentarz